آموزش ریستور آیفون در چند دقیقه!

 • ۷:۰۱ ق.ظ
 • خرداد ۱۴, ۱۳۹۹
آموزش ریستور آیفون در چند دقیقه!

ریستور کردن اطلاعات آیفون اقدامی است که کاربران گوشی های اپل در شرایط خاص مجبور به انجام آن خواهند شد، مگر اینکه نیازی به اطلاعت قبلی گوشی نداشته باشند! ریستور به معنای بازیابی است و منجر می‌شود که اطلاعات قبلی گوشی دوباره در آن قابل دسترس باشند. در ادامه این مطلب به آموزش ریستور آیفون در چند دقیقه می‌پردازیم و هر دو روش بازیابی بکاپ در آیفون های اپل را برایتان شرح می‌دهیم. با آداک فیکس همراه باشید.

آشنایی با بکاپ و ریستور گوشی اپل

قبل از اینکه در رابطه با نحوه و روش های ریستور کردن اطلاعات آیفون صحبت کنیم بهتر است در مورد ماهیت این اقدام و همچنین اهمیت آن اطلاعاتی را خدمتتان ارائه نمایید و همچنین کمی در رابطه با بکاپ گرفتن از آیفون ها هم صحبت داشته باشیم. آشنایی با این مقوله ها می‌تواند در ریستور آیفون و روش های انجام این کار و لزوم استفاده از این قابلیت را برایتان مشخص سازد. همانطور که قبلا در مقاله “بکاپ گرفتن از آیفون در 5 دقیقه!” اشاره کردیم بودیم، بکاپ گرفتن از آیفون ها پروسه‌ای است که منجر می‌شود اطلاعات گوشی در قالب یک فایل با قابلیت بازیابی ذخیره شوند.

بنابراین وقتی از گوشی و اطلاعات آن بکاپ می‌گیرید، فایلی را ذخیره کرده‌اید که حاوی تمام اطلاعات گوشی تا به آن لحظه خواهد بود. این فایل در شرایط گوناگون می‌تواند دوباره در گوشی اپل شما ریستور شود و بدین ترتیب اطلاعات از رفته آن را احیا کند. به این پروسه که منجر به بازیابی اطلاعات فایل بکاپ می‌شود اصطلاحا ریستور آیفون می‌گوییم. در نظر داشته باشید که تمام توضیحات ارائه شده در این مطلب به صورت مشابه در آیپد های اپل هم صادق هستند. بنابراین کاربران این تبلت ها هم می‌توانند با راهنمایی که این مطلب ارائه شده اطلاعات آیفون خود را ریستور کنند.

همانطور که بکاپ گرفتن از اطلاعات آیفون و آیپد های اپل به دو شیوه و از طریق آیکلود (iCloud) و آیتیونز (iTunes) قابل انجام است، ریستور اطلاعات آن ها هم به همین صورت از طریق هر دو قابلیت مذکور قابل انجام خواهد بود. اگر فایل بکاپ گوشی از طریق آیکلود تهیه شده باشد، می‌بایست ریستور آن هم از طریق آیکلود انجام گیرد و اگر این فایل از طریق آیتیونز و کامپیوتر واسطی ذخیره شده باشد هم باید ریستور آن از طریق همان سیستم و برنامه آیتونز انجام گیرد. بنابراین انتخاب روش ریستور آیفون دقیقا به نحوه اقدام شما در بکاپ گیری از اطلاعات گوشی مرتبط می‌شود. اما چطور از طریق آیتیونز یا آیکلود اطلاعات آیفون خود را ریستور کنیم؟ در ادامه اینم مطلب به طور دقیق نحوه انجام این کار را با استفاده از هر دو روش نام برده شده برایتان شرح خواهیم داد. بنابراین با آداکس فیکس همراه باشید.

ریستور آیفون از طریق آیتیونز (iTunes)

اگر قبلا با استفاده از کامپیوتری واسط و برنامه آیتیونز از محتوای گوشی اپل خودتان یا آیپدتان بکاپ تهیه کرده باشید، تا زمانی که آن فایل بکاپ از حافظه کامپیوتر حذف نشده باشد در گوشی قابل بازیابی خواهد بود. برای انجام این کار باید مراحل بسیار ساده‌ای طی شوند. لازم به ذکر است که در کشورمان اغلب کاربران ایرانی از همین روش و برنامه iTunes برای بکاپ و ریستور آیفون استفاده می‌کنند. مراحلی که باید برای ریستور کردن بکاپ از طریق این برنامه طی شوند به شرح زیر هستند:

 • ابتدا قفل صفحه نمایش آیفون خود را باز کنید و در گوشی را در حالت آنلاک قرار دهید.
 • با یک کابل مناسب آیفون را به کامپیوتری که برنامه آیتیونز در آن نصب است و قبلا از طریق آن بکاپی تهیه کرده بودید وصل کنید.
 • در صورتی که برنامه آیتیونز به صورت خودکار اجرا نشد، آن را اجرا کنید.
 • از منوی سمت چپ آیفون خودتان را انتخاب کنید.
 • روی گزینه Restore Backup کلیک نمایید.

آموزش ریستور آیفون در چند دقیقه!

 • در پنجره جدید و پاپ آپ نمایان شده فایل بکاپ مورد نظرتان را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید جدیدترین بکاپی که گرفته‌اید ریستور شود، جدیدترین فایل را انتخاب کنید.
 • در صورت نیاز پسورد آیفون را وارد کرده و روی گزینه Restore کلیک نمایید.

بدین ترتیب پروسه ریستور آیفون آغاز می‌شود. بعد از چند دقیقه که این پروسه انجام شد، گوشی آیفون به صورت خودکار ریستارت می‌شود و با اطلاعات فایل بکاپی که ریستور کردید راه اندازی خواهد شد. این روش اصلی ترین و پرکاربردترین روش برای ریستور کردن آیفون های اپل است.

ریستور آیفون از طریق آیکلود (iCLoud)

ریستور کردن آیفون های اپل و اطلاعات آن ها از طریق سرویس آیکلود هم امکانپذیر است. البته باید دقت داشته باشید که این روش فقط زمانی قابل استفاده خواهد بود که شما از طریق آیکلود بکاپ گیری آیفون را هم انجام داده باشید. بکاپ گیری آیکلود هم می‌تواند به صورت دستی و هم به صورت خودکار انجام شود. اگر بکاپی از آیفون خود در آیکلود دارید و می‌خواهید آن را روی گوشی اپل خودتان ریستور نمایید کافیست مراحل زیر را به ترتیب کنید:

 • در ابتدا باید با مراجعه به مسیر Settings > General > Reset و انتخاب گزینه Erase All Content and Settings و تایید آن کل اطلاعات گوشی را حذف کنید. وقتی این گزینه انتخاب شود گوشی اپل ریستارت شده و فکتوری ریست می‌شود و مراحل راه اندازی اولیه دستگاه نمایان می‌شوند.
 • در همان مراحل ابتدایی راه اندازی گوشی دستگاه را به یک شبکه وای فای خوب و با سرعت مناسب وصل کنید.
 • مراحل راه اندازی اولیه را تا بخشی طی کنید که مرحله Apps & Data برسید. در این مرحله گزینه Restore from iCloud Backup را انتخاب نمایید.
 • مشخصات اپل آیدی خودتان را وارد کرده و لاگین شوید.

آموزش ریستور آیفون در چند دقیقه!

 • چند دقیقه منتظر باشید تا شناسایی فایل بکاپ توسط آیفون انجام گیرد و پروسه ریستور آیفون آغاز شود.

پس از اینکه ریستور با موفقیت به پایان رسید، گوشی دوباره با همان تنظیمات فیل بکاپ راه اندازی می‌شود و می‌توانید بدون مشکل از آیفون خودتان استفاده کنید. دقت داشته باشید که این روش ریستور یا بازیابی اطلاعات آیفون فقط زمانی قابل استفاده است که شما قبلا از طریق آیکلود فایل بکاپی از محتوای گوشی تهیه کرده باشید.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی و آموزش دو روش اصلی ریستور آیفون پرداختیم. در روش اول از برنامه آیتیونز و کامپیوتری واسط استفاده شد و در روش دوم از سرویس آیکلود استفاده به عمل آمد. شما با توجه به نوع بکاپی که قبلا از آیفون خود تهیه کرده بودید می‌توانید یکی از این دو روش را مورد استفاده قرار دهید. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید.

مطالب مشابه