تفاوت تعویض گلس و تعویض ال سی دی موبایل

 • ۷:۵۹ ق.ظ
 • خرداد ۵, ۱۳۹۹
تفاوت تعویض گلس و تعویض ال سی دی موبایل

تعویض گلس گوشی های موبایل با تعویض پنل تاچ LCD آن ها تفاوت دارد اما متاسفانه خیلی از کاربران به طور دقیق با تفاوت های مابین دو روش تعمیر آشنا نیستند و همین امر می‌تواند سردرگمی هایی را برایشان به وجود آورد. در این مقاله می‌خواهیم به طور جامع در رابطه با تفاوت تعویض گلس و تعویض ال سی دی موبایل صحبت کنیم. بنابراین با آداک فیکس همراه باشید.

اجزای تشکیل دهنده پنل تاچ و LCD گوشی

قبل از اینکه در رابطه با تفاوت تعویض گلس و تعویض ال سی دی موبایل صحبت کنیم باید در قدم اول اجزای اصلی تشکیل دهنده پنل تاچ و LCD گوشی های هوشمند را برایتان نام ببریم. با انجام این کار شما به طور دقیق تر و بهتر می‌توانید توضیحات ما در ادامه مطلب را درک کرده و تفاوت مابین تعویض گلس شکسته صفحه نمایش و تعویض کامل تاچ LCD را متوجه شوید. به طور کلی زمانی که پنل تاچ و LCD یک گوشی به دست تعمیرکار از بدنه آن جدا می‌شود یا وقتی یک پنل تاچ ال سی دی جدید برای نصب در گوشی خریداری می‌کنید، شامل اجزای زیر خواهد بود:

تفاوت تعویض گلس و تعویض ال سی دی موبایل

 • گلس ال سی دی: لایه روی پنل تاچ و LCD گوشی های موبایل از جنس شیشه ضد خش است . اصطلاحا به آن گلس ال سی دی گفته می‌شود. این لایه شیشه‌ای که در اغلب گوشی های جدید از نوع گوریلاگلس در نظر گرفته می‌شود نقش یک شیشه محافظ را ایفاء خواهد کرد و روی صفحه نمایش گوشی و ال سی دی آن پرس شده است. خیلی از افراد به محض شنیدن اصطلاح “گلس ال سی دی” به فکر لایه های محافظی می‌افتند که به عنوان لوازم جانبی موبایل به فروش می‌رسند، اما باید بدانید که در اصطلاح فنی و تخصص گلس ال سی دی چیز دیگری است و به شیشه پرس شده روی پنل تاچ و LCD گوشی ها گفته می‌شود.
 • پنل ال سی دی: پنل ال سی دی در واقع از چراغ های LED و بستری پیکسلی تشکیل شده که نمایش تصاویر را امکانپذیر می‌سازد. هر محتوایی که روی صفحه گوشی می‌بینید توسط پنل ال سی دی ارائه می‌شود. شناخت دقیق مایت پنل ال سی دی برای درک بهتر تفاوت تعویض گلس و تعویض ال سی دی موبایل کمک قابل ملاحظه‌ای به شما می‌کند.
 • تاچ یا دیجیتایزر: تاچ گوشی یا اصطلاحا دیجیتایزر یکی دیگر از اجرای اصلی پنل صفحه نمایش گوشی هاست. این لایه حساس به لمس در واقع سبب می‌شود که شما بتوانید با لمس نمایشگر گوشی به تعامل با آن بپردازید.در صورتی که تاچ یا دیجیتایزر نمایشگر یک گوشی دچار مشکل شود، دستگاه در قبال دستورات اشاره‌ای شما و لمس صفحه نمایش هیچ عکس‌العملی از خود نشان نمی‌دهد. تاچ یا دیجیتایزر به صورت یک لایه متشکل از اجرای خاص و حساس به لمس کردن در پنل LCD بکار می‌رود و جز اصلی از این مجموعه خواهد بود.
 • فریم ال سی دی: فریم یا قاب LCD در واقع یک قاب پلاستیکی است که کل مجموعه تاچ و LCD و متعلقات آن را در خود جای می‌دهد. به بیان دیگر تمام متعلقات مجموعه تا و ال سی دی گوشی های موبایل ذر قابل یک فریم یا قاب فشرده شده‌اند و این فریم در لبه های پنل تاچ LCD قابل لمس خواهد بود.
 • شیلد محافظ ال سی دی: عموما در پشت فریم یا همان پنل LCD گوشی های موبایل یک شیلد محافظ فلزی هم نصب می‌شود که در واقع نقش تفکیک کننده پنل LCD از اجرای سخت افزاری دیگر و برد گوشی را دارد و همچنین خنک کاری ال سی دی را تسریع می‌بخشد و از انتقال سریع گرما و حرارت تولیدی پردازنده و برد به پشت LCD جلوگیری می‌کند.

موارد فوق اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده پنل تاچ و LCD گوشی های موبایل هستند. با درک این اجزا شما بهتر می‌توانید تفاوت تعویض گلس و تعویض ال سی دی موبایل را درک کنید. بنابراین وقتی تاچ ال سی دی جدیدی برای گوشی خودتان می‌خرید که ضخامت بسیار ناچیزی دارد، تمام اجزای نام برده شده فوق را در قلب خود جای داده است!

تعویض گلس شکسته صفحه گوشی

در این بخش در رابطه با تعویض گلس شکسته صفحه نمایش گوشی های موبایل صحبت می‌کنیم. اگر به خاطر داشته باشید پیش از این در مقاله “تعویض گلس شکسته گوشی سامسونگ” هم به طور جامع در مورد این روش تعمیر در گوشی های سامسونگ صحبت کرده بودیم. تعویض گلس ال سی دی در واقع روشی از تعمیرات موبایل و پنل ال سی دی است که در آن فقط گلس روی صفحه نمایش گوشی یا همان پنل تاچ و LCD دستگاه تعویض می‌شود و سایر متعلقات آن بدون تغییر و تعویض باقی می‌مانند. این روش تعمیر فقط زمانی قابل انجام خواهد بود که شکستگی، ترک یا خط و خش هایی روی صفحه نمایش گوشی به وجود آمده باشد اما با این حال در عملکرد تاچ و ال سی دی موبایل هیچ اختلالی مشاهده نشود. خیلی از افراد تصور دارند که تعویض گلس شکسته صفحه گوشی کار ساده‌ای است، اما در واقع اینطور نیست و این تعمیر باید با استفاده از دستگاه های خاصی انجام شود که هر مرکز تعمیرات و تعمیرکاری به آن ها دسترسی ندارد.

در این پروسه ابتدا مجموعه تاچ و LCD گوشی از آن جدا خواهند شد و سپس گلس شکسته روی پنل LCD از روی آن برداشته می‌شود. در مرحله بعد گلس جدیدی روی پنل LCD گوشی پرس خواهد شد و در نهایت هم یک مرحله حباب زدایی از روی پنل انجام می‌گیرد و سپس می‌تواند پنل احیا شده را روی گوشی نصب کرد. یکی از اصلی ترین مزیت های این روش تعمیر مربوط به کاهش هزینه تعمیرات می‌شود. با توجه به این توضیحات احتمالا تا به اینجای کار خودتان می‌توانید تفاوت تعویض گلس و تعویض ال سی دی موبایل را به طور کامل درک کنید، اما برای اطمینان در ادامه بیشتر در رابطه با جزئیات این مقوله صحبت خواهیم کرد.

تعویض ال سی دی موبایل

تا به اینجای کار به طور دقیق با نحوه و شرایط تعویض گلس شکسته صفحه نمایش گوشی های هوشمند آشنا شدید ما حالا می‌خواهیم در مورد تعویض ال سی دی موبایل صحبت کنیم. تعویض ال سی دی پروسه‌ای است که در آن به طور کامل پنل تاچ و LCD گوشی تعویض می‌شود! یعنی تمام اجزای تشکیل دهنده پنل به صورت یکپارچه تعویض خواهند شد. طبیعتا این روش تعمیر در مقایسه با روش قبلی به مراتب هزینه‌بردارتر خواهد بود، مگر اینکه کاربر ترجیح دهد از مجموعه تاچ و ال سی دی های غیر اورجینال و کم کیفیت تر در گوشی خود استفاده کند. اما چه زمانی تعویض ال سی دی موبایل الزامی می‌شود؟

در زمان که در عملکرد تاچ یا LCD گوشی موبایل اختلالی به وجود آید که ناشی از بخش سخت افزاری باشد، تعویض پنل تاچ و LCD تنها راه حل برای مقابله با این مشکل خواهد بود. دقت داشته باشید حتی اگر در عملکرد یکی از این دو قطعه هم مشکل و اختلالی رخ دهد فقط با تعویض کل پنل این مشکل قابل رفع خواهد بود. به عنوان مثال تصور کنید فقط در گوشه‌ای از نمایشگر گوشی شما یک نقطه سیاه رنگ به وجود آمده باشد یا فقط تاچ گوشی درست کار نکند! در هر دو شرایط مذکور تعویض ال سی دی موبایل تنها راه حل موجود خواهد بود و اینگونه مشکلات را نمی‌توان با تعویض گلس رفع کرد. احتمالا حالا به طور کامل با تفاوت تعویض گلس و تعویض ال سی دی موبایل آشنا شدید و می‌توانید ماهیت این رو روش تعمیر را درک کنید.

تفاوت تعویض گلس و تعویض ال سی دی موبایل

تفاوت تعویض گلس و تعویض ال سی دی موبایل

اگر بخواهیم به صورت موردی تفاوت های اصلی مابین دو روش تعمیر نام برده شده را برایتان نام ببریم همه چیز برایتان ساده تر قابل درک خواهد شد. اصلی ترین تفاوت های مابین تعویض گلس شکسته گوشی های موبایل و تعویض ال سی دی شامل موارد زیر می‌شود:

 • در تعویض گلس فقط شیشه روی صفحه نمایش یا همان پنل ال سی دی گوشی تعویض می‌شود.
 • تعویض گلس فقط زمانی قابل انجام است که تاچ و ال سی دی گوشی بدون مشکل کار کنند و اگر اختلالی در عملکرد تاچ و LCD مشاهده شود، باید تعویض کامل پنل ال سی دی گوشی در دستور کار قرار گیرد.
 • هزینه تعویض گلس به مراتب نسبت به هزینه تعویض تاچ و LCD بیشتر است.
 • در تعویض ال سی دی برخلاف تعویض گلس کل اجزای تشکیل دهنده پنل به طور یکپارچه تعویض خواهند شد.
 • عموما تعویض گلس به زمان بیشتری در مقایسه با تعویض کامل تاپ و LCD نیاز دارد.

موارد فوق اصلی ترین تفاوت تعویض گلس و تعویض ال سی دی موبایل را شامل می‌شوند. پس اگر در اثر ضربه یا فشاری که به گوشی شما وارد شده، روی نمایشگر آن شکستگی هایی به وجود آمده اما تاچ و ال سی دی دستگاه بدون مشکل کار می‌کنند، می‌توانید با تعویض گلس و صرف هزینه کمتر مشکل را رفع کنید. دقت داشته باشید برخی از تعمیرکاران ممکن است به دلیل عدم در اختیار داشتن ابزارها و تجهیزات لازم یا تجربه و اطلاعات پایین با این روش تعمیر آشنا نباشند و در حالتی که می‌توان تعمیر ال سی دی گوشی را با تعویض گلس انجام داد، از شما بخواهند که کل پنل تاچ و LCD را تعویض کنید.

آداک فیکس و تعمیرات تخصصی ال سی دی موبایل

اگر به دنبال یک مرکز تعمیرات تخصصی موبایل هستید که هم تعویض گلس و هم تعویض کامل تاچ و ال سی دی گوشی های موبایل در آن با بهترین کیفیت و کمترین هزینه انجام شود، آداک فیکس از بهترین گزینه های پیش رویتان خواهد بود. کارشناسان این مرکز از مجرب ترین تعمیرکاران حال حاضر کشور هستند و از پیشرفته ترین ابزارهای روز دنیا در تعمیر گوشی مشتریان استفاده می‌کنند تا خیال مشتری از بابت کیفیت تعمیرات راحت باشد. تمام تعمیرات صورت گرفته در این مرکز هم شامل 30 روز گارانتی خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می‌توانید با شماره 77921002 تماس حاصل کنید.

مطالب مشابه