تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی

  • تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹
  • تعداد نظرات : 0

باتری گوشی های موبایل یکی از مهمترین قطعاتی است که در آن ها بکار رفته، چون وظیفه تامین انرژی همه قطعات سخت افزاری دیگر دستگاه را بر عهده دارد. در صورتی که باطری عملکرد خوبی نداشته باشد، عملا گوشی بازده مطلوبی نخواهد داشت و دیگر قطعات آن هم تحت ریسک قرار می‌گیرند. در این مقاله می‌خواهیم به آموزش روش هایی برای تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی بپردازیم. بنابراین با آداک فیکس همراه باشید.

تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی : مقدمه

در گوشی های موبایل امروزی از باتری های قابل شارژی استفاده می‌شود که جنس آن ها لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری است. این نوع باتری ها در حال حاضر بهترین تکنولوژی را برای استفاده به عنوان منبع تغذیه در گجت های الکترونیکی که نیاز به شارژ مجدد دارند را ارائه می‌کنند. اما یک مشکل بزرگ این نوع باطری ها مربوط به کوتاه بودن عمر مفید آن ها و از دست رفتن توان اصلی‌شان با گذشت زمان خواهد بود. اگر به خاطر داشته باشید در مقاله 11 ترفند برای مراقبت از باتری گوشی موبایل در مورد روش های مراقبت از باطری گوشی های هوشمند را برایتان عنوان کردیم.

زمانی که عمر مفید باطری گوشی تمام شود و قدرت شارژدهی آن کیفیت اولیه را نداشته باشد باید تعویض باطری انجام گیرد. اما در این بین یک نکته بسیار مهم وجود دارد که مربوط به تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی می‌شود! متاسفانه نمونه های تقلبی باطری گوشی های موبایل در بازار به وفور عرضه شده‌اند و شما باید مراقب باشید که این نوع باطری ها به شما فروخته نشوند و در گوشی موبایلتان مورد استفاده قرار نگیرند. نصب باطری های غیر اورجینال یا اصطلاحا تقلبی در گوشی علاوه بر اینکه کیفیت شارژدهی دستگاه را کاهش می‌دهد می‌تواند به دیگر قطعات سخت افزاری آن هم آسیب برساند.

اما سوال مهمی که به وجود می‌آید این است که چطور می‌توانید باتری اصلی را از باطری تقلبی و غیر اورجینال تشخیص داد؟ قبل از هر چیز باید بگوییم که انجام این کار با توجه به دقت بالایی که شرکت های سازنده باطری های تقلبی در تولید این محصولات به کار می‌برند کار ساد‌ه‌ای نیست و نیاز به دقت و تجربه بالایی دارد، اما به هر صورت غیر ممکن نخواهد بود. در ادامه این مطلب به معرفی روش هایی می‌پردازیم که با استفاده از آن ها قادر به تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی خواهید بود و بدین ترتیب می‌توانید از نصب شدن یک باطری بی‌کیفیت در گوشی خود جلوگیری کنید. بنابراین با آداک فیکس و آموزش روش های تشخیص باطری موبایل اصلی از تقلبی همراه شوید.

تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی - آداک فیکس

نکته: با سرویس آداک فیکس می‌توانید تعویض باتری گوشی خودتان را با کمترین هزینه و بهره‌مندی از ضمانت اورجینال بودن باطری جدیدی که در موبایلتان نصب می‌شود انجام دهید. بنابراین اگر می‌خواهید بدون دردسر و با اطمینان کامل از با کیفیت و اصل بودن باطری، تعویض آن را در گوشی خود انجام دهید بهتر است از سرویس مرکز تعمیرات تخصصی موبایل آداک فیکس استفاده نمایید.  

1. قیمت باتری

قیمت باطری که به عنوان یک باتری اصل و اورجینال به شما فروخته می‌شود می‌تواند بسیار تعیین کننده باشد. باطری های اصل و اورجینال گوشی ها نسبت به نمونه های تقلبی به مراتب گران قیمت تر هستند و اینطور نیست که شما با صرف هزینه خیلی پایین بتواند یک باتری اورجینال و اصل برای موبایل خودتان بخرید. بنابراین اگر قیمت یک باطری خیلی ارزان تر از آن چیزی که باید بود، مطمئن باشید که با نمونه اورجینال رو به رو نیستید و احتمالا تقلبی بودن آن باطری بسیار بالاست. دقت کنید منظور ما این نیست که هر باطری گران قیمتی می‌تواند اورجینال و اصل باشد!

در خیلی از مواقع دیده شده که افراد سودجو باتری های تقلبی را با قیمت سه برابر به مشتریان می‌فروشند و مدعی می‌شوند که باتری فروخته شده اورجینال است. خریدار هم تصور دارد چون قیمت باطری گران بوده، بنابراین نمونه اورجینال خواهد بود، در حالی که اصلا اینطور نیست. پس گران قیمت بودن یک باتری موبایل به تنهایی نمی‌تواند نشان دهنده اصل بودنش باشد اما ارزان بودن یک باطری می‌تواند نشانی مبنی بر فیک و تقلبی بودن آن به شمار آید. توجه به این مسئله یکی از ساده ترین روش های تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی خواهد بود.

2. اصالت و اعتبار فروشنده

موردی بعدی که توصیه داریم در خرید باطری گوشی به آن دقت کنید مربوط به اصالت و اعتبار فروشنده‌ای می‌شود که قصد خرید از وی را دارید. طبیعتا اگر باتری گوشی خود را از مراکز خریدی تهیه کنید که معتبر باشد و حداقل چندین سال در این حوزه فعالیت داشته باشد، احتمال اینکه یک باطری بی‌کیفیت در اختیارتان قرار گیرد به مراتب کمتر از زمانی خواهد بود که از یک فروشنده ناشناس یا به عنوان مثال یک دست‌فروش ساده خرید می‌کنید. برخی از مراکز عرضه کننده باطری گوشی ها در قبال ارائه این قطعات ضمانت کتبی اورجینال بودن را هم ارائه می‌کنند که این مسئله از اهمیت بالایی برخورداراست و می‌تواند یکی از بهترین نشانه ها برای تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی باشد. پس همیشه سعی کنید از فروشندگان معتبر و با اصالت خرید نمایید.

3. پکیج و بسته‌بندی باتری

تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی

با توجه به پکیج یا همان بسته بندی باتری هم می‌تواند تا حدی به کیفیت آن پی برد و مشخص کرد که آیا باطری مورد نظر اورجینال است یا خیر! پکیج باطری های اورجینال عموما شامل یک باکس خوب می‌شود که به طور کامل باطری را در بر گرفته و از آن محافظت می‌کند، اما اغلب باطری تقلبی اینطور نیستند و صرفا در داخل یک نایلون یا پاکت ساده ارائه می‌شوند. اگر با این نوع باطری ها رو به رو شدید، احتمال اینکه آن باطری تقلبی و غیر اورجینال باشد به مراتب زیاد خواهد بود.

البته باید این نکته را هم ذکر کنید که صرفا بهره‌مندی از یک پکیج شیک و مناسب نمی‌تواند ثابت کننده اورجینال بودن باطری باشد. متاسفانه در برخی مواقع دیده شده که بعضی از شرکت های سازنده باطری های غیر اورجینال گوشی بسته‌بندی های بسیار شیک و فریبنده‌ای را برای این قطعات در نظر می‌گیرند. بنابراین صرفا با دیدن یک پکیج و بسته‌بندی خوب این نتیجه‌گیری را نداشته باشید که باطری مورد نظر اورجینال و اصل است، بلکه به موارد مهم دیگر هم توجه کنید.

4. نوشته های روی بسته‌بندی باطری

نکته بعدی که توصیه داریم برای تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی به آن توجه کنید مربوط به نوشته های رو باکس یا همان بسته‌بندی می‌شود. نوشته هایی که روی بسته‌بندی باطری های اورجینال قید شده‌اند عموما از نظر رنگ و فونت حالتی یکنواخت دارند و نه خیلی پر رنگ هستند و نه خیلی رنگ پریده به نظر می‌آیند اما نوشته های روی جعبه باطری های غیر اورجینال ممکن است اینطور نباشند و خیلی یکنواخت به نظر نرسند. در اغلب مواقع این نوشته ها خیلی پر رنگ یا خیلی کم رنگ هستند. همچنین وجود نوشته های چینی بیش از اندازه و بزرگ روی جعبه باتری هم می‌تواند نشان دهنده اورجینال و اصل نبودن آن باشد. همچنین در بررسی نوشته های روی جعبه گوشی ها به صاف بودن آن ها دقت کنید. اگر نوشته های جک شده روی جعبه باطری صاف و در یک راستا نباشند، احتمال اینکه آن باطری غیر اورجینال باشد افزایش پیدا می‌کند. البته باید این نکته را هم بگوییم که واقعا تشخیص دادن یک باطری اصل از تقلبی با استفاده از این روش کار آسانی نیست و نیاز به تجربه بالایی دارد.

5. تطابق تاریخ تولید باتری

تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی - آداک فیکس

روی بدنه باطری های اصلی که برای گوشی های موبایل عرضه می‌شود تاریخ تولید آن ها قید شده و به حالت مشابه این تاریخ تولید باید روی باکس یا خمان جعبه باتری هم قید شود. در خیلی از باتری های تقلبی یا تاریخ تولید روی باکس و باطری قید نمی‌شوند یا اگر این تاریخ قید شده باشد با هم تطبیق ندارند. بنابراین تطبیق تاریخ تولید می‌تواند یکی دیگر از روش های ساده موجود برای تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی باشد. عموما تاریخ تولید باطری روی بدنه آن در بخش زیرین تمام توضیحات قید می‌شود و روی باکس و جعبه دستگاه هم زیر آن و در اطراف بارکد اختصاصی قطعه حک خواهد شد.

6. یکنواختی برچسب روی بدنه باتری

این روش یکی از بهترین روش هایی است که می‌توانید از آن برای تشخیص دادن باطری های اصلی از تقلبی در گوشی های موبایل استفاده کنید. رو بدنه اصلی همه باتری های لیتیوم یونی و پلیمری یک لایه برچسب نصب شده که جنس ضخیمی و مقاومی دارد. در تولید باطری های اصلی این برچسب به طور دقیق و با هماهنگی کامل روی بدنه اصلی باطری پرس می‌شود اما در باطری های تقلبی عموما این برچسب با روش های خاصی روی بدنه باتری چسبانده خواهد شد که منجر می‌شوند در اطراف بدنه آن برآمدگی و بازشدگی هایی قابل رویت باشد. برای درک بهتر موضوع به عکس زیر نگاه کنید.

تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی - آداک فیکس

همانطور که می‌بینید لبه های برچسب باتری سمت راست کاملا یکنواخت روی بدنه آن چسبیده‌اند و هیچ حالت ناهمگونی در این باطری دیده نمی‌شود. اما در باطری سمت چپ اینطور نیست و لبه های برچسب این باطری از روی بدنه اصلی آن جدا شده و فاصله دارند. این مسئله می‌تواند نشان دهد که آن باطری کیفیت ساخت مطلوبی ندارد و مطمئنا یک باتری تقلبی خواهد بود. توجه به این مسئله یکی از ساده ترین و کاربردی ترین روش های موجود برای تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی است.

7. یکنواختی حاشیه های باتری

مسئله بعدی که توصیه داریم برای تشخیص دادن باطری های اورجینال و اصل از تقلبی به آن توجه کنید مربوط به حاشیه هایی می‌شود که در لبه های باتری وجود دارند. به عنوان مثال به عکس زیر دقت کنید. شیار سیاه رنگ لبه باتری سمت چپ کاملا یکنواخت است اما این حالت برای باطری سمت راست مشاهده نمی‌شود و همین امر می‌تواند نشان دهد که باطری سمت راست فیک یا تقلبی است.

تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی

دقت داشته باشید این نشانه ها که از آن ها با عنوان یکنواختی حاشیه های باتری نام بردیم در هر یک از لبه های آن ممکن است قابل رویت باشند. برای مثال در یک نمونه دیگر که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، مشخص است که فضای خالی و حاشیه مابین برچسب باتری سمت چپ و بدنه اصلی آن بیش از اندازه در نظر گرفته شده و این مسئله نشان می‌دهد که دقت طراحی و ساخت باطری مورد نظر مطلوب نیست و استانداردهای لازم در تولید آن بکار گرفته نشده‌اند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که باتری سمت چپ یک نمونه تقلبی است.

تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی

پس در زمان خرید باتری برای گوشی خود حتما به حاشیه های آن دقت کنید. یکنواختی حاشیه های باطری مسئله‌ای است که شما خیلی راحت با کمی دقت و تجربه می‌توانید متوجه آن شوید. اگر کوچک ترین علائمی در حاشیه های باطری پیدا کردید که ناهمگون بودن ساخت آن را به تصویر می‌شکند، بهتر است از خرید آن صرف نظر کنید چون احتمالا باتری مورد نظر غیر اورجینال و تقلبی خواهد بود. این روش یکی از بهترین روش های تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی محسوب می‌شوند.

8. یکنواختی قالب باتری

یکی دیگر از روش های بسیار خوبی که می‌توانید از آن برای تشخیص دادن باتری های اورجینال از تقلبی استفاده کنید مربوط به یکنواختی قالب باتری می‌شود. هر باتری دارای قالب مشخصی است و این قالب باید کاملا یکنواخت باشد. در نمونه های تقلبی باتری ها ممکن است ناهماهنگی در بخش هایی از قاب و بدنه باتری دیده شود. برای مثال به عکس زیر نگاه کنید. در این عکس مشخص است که گوشه قالب باتری سمت چپ یکنواختی لازم را ندارد، در حالی که باتری سمت راست کاملا یکنواخت است. این امر می‌تواند زنگ خطری باشد و نشان دهد که باطری سمت چپ اصل نیست. پس در خرید باطری به این نکته و یکنواخت بودن قالب بندی باطری هم دقت کنید.

تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی - آداک فیکس

9. نوار NFC روی باتری

برخی از گوشی های موبایل از قابلیت NFC پشتیبانی به عمل می‌آورند و نوار یا همان مدار NFC آن را درست پشت باتری گوشی تعبیه می‌شود. اگر گوشی موبایل شما هم از این دسته اسمارتفون ها باشد، طبیعتا باتری اورجینال آن از یک لایه نوار NFC بهره‌مند خواهد بود که زیر برچسب اصلی دور بده باتری تعبیه می‌شود. دقت داشته باشید در صورتی که گوشی شما از اتصال NFC پشتیبانی نکند یا طراحی آن به گونه‌ای باشد که نوار NFC در بخشی به غیر از پشت باتری تعبیه گردد، عملا این روش تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی برایتان کارایی نخواهد داشت.

تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی

اما اگر مطمئن هستید که پشت باتری گوشی شما باید یک نوار NFC نصب باشد، می‌توانید برچسب روی باتری را باز کنید و با بررسی یکنواختی این نوار NFC و وجود آن مطمئن شوید که یک باتری اورجینال را تهیه کرده‌اید. خیلی از باتری های تقلبی گوشی هایی که باید نوار NFC در پشت باتری آن ها قرار گرفته باشد، اصلا این نوار را به همراه ندارند و عملا در این شرایط بعد از تعویض باتری امکان پشتیبانی از NFC را از دست می‌دهند. در خیلی از باتری های تقلبی هم برآمدگی ها و ناهمواری های زیادی روب پشت باتری و محل نصب نوار NFC ایجاد می‌شود که نمونه اصلی اصلا اینطور نیست.

ضمنا در برخی از باتری های تقلبی هم برای فریب دادن کاربران از چسب های بی‌خود و ناکارآمدی استفاده می‌شود که عملا نقش NFC را ایفاء نمی‌کنند. بنابراین یکی دیگر از روش هایی که می‌توانید از آن برای تشخیص باتری اورجینال از تقلبی در گوشی های موبایلی استفاده کنید که از اتصال NFC پشتیبانی می‌کنند و نوار NFC آن ها روی پشت باتری تعبیه شده مربوط به باز کردن برچسب پشت باتری و بررسی وضعیت نوار NFC این قسمت می‌شود. دقت داشته باشید که باز کردن برچسب پشت باتری عملا هیچ اختلالی در عملکرد آن به وجود نمی‌آورد و مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

10. پین های باتری

هر باتری در قسمتی از بدنه خودش دارای پین های طلایی رنگی است که عملا اتصال مابین گوشی و باتری از طریق آن ها برقرار می‌شود. در طراحی باتری های اصلی دقت بسیار بالایی در ایجاد فرو رفتگی و عمق این پین ها صرف می‌شود و تلرانس دستگاه های قالب بندی که این بخش از قالب رو پین های باتری را ایجاد می‌کنند بسیار پایین خواهد بود، چون اگر در قالب گیری این پین ها اختلاف ابعاد زیادی به وجود آید، امکان قطع و وصل شدن اتصال باتری و ریستارت شدن های بی‌دلیل آن به وجود خواهد آمد.

اما در باتری های تقلبی خیلی در ساخت این بخش از قالب باتری دقت زیادی صرف نمی‌شود، بنابراین شما با توجه به پین های باتری هم می‌توانید نمونه اورجینال را از تقلبی تشخیص دهید. بدین منظور کافیست با دقت به عمق فرورفتگی قالب پین ها و یکنواختی ساختار آن ها دقت داشته باشید. در صورتی که کوچک ترین ناهماهنگی در این بخش باتری پیدا کردید، مطمئن باشید که آن باتری غیر اورجینال یا تقلبی است. به عنوان مثال به عکس زیر نگاه کنید.

تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی

همانطور که می‌بینید پین های باتری سمت راست فرو رفتگی کمتری دارند و بدین ترتیب اتصال آن ها با پین های روی قاب گوشی بهتر و پایدارتر انجام می‌شود، اما باتری سمت چپ که برای گوشی مشابه است شرایطی متفاوت را ارائه کرده و عمق پین های آن بیشتر هستند که می‌تواند نشان دهنده اورجینال نبودن این باتری باشد. بنابراین یکی دیگر از نکاتی که باید برای تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی به آن توجه کنید مربوط به پین های روی باتری و یکنواختی ساختار آن ها می‌شود.

11. جنس برچسب روی باتری

نکته بعدی که توصیه داریم در خرید باطری موبایل به آن توجه کنید مربوط به جنس برچسبی می‌شود که روی بدنه آن نصب شده است. این برچسب در باتری های اصلی ضخامت و مقاومت بسیار بالایی دارد و به سادگی نمی‌توان آن را از روی بدنه گوشی جدا کرد. در اغلب مواقع این برچسب در باتری های اورجینال حالتی شبیه به یک لایه فلزی را ارائه می‌کند و با چسب و دستگاه پرس روی بدنه اصلی باتری چسبانده می‌شود. طبیعتا در این شرایط جداسازی آن از روی بدنه باطری کاری آسانی نخواهد بود.

اما در اغلب باتری های تقلبی اینطور نیست و صرفا یک لایه برچسب ساده روی بدنه باطری نصب می‌شود که به سادگی از روی آن قابل جداسازی است. همچنین در برخی مواقع دیده شده که نوشته های روی باتری عملا بر روی بدنه آن پرینت می‌شوند و سپس یک لایه نوار مانند و پلاستیکی روی باتری چسبانده می‌شود که جداسازی آن از روی بدنه باطری هم به سادگی قابل انجام است. اگر با موارد و سبک طراحی این چنینی رو به رو شدید مطمئن باشید که باطری مورد نظر یک باطری تقلبی است و با نمونه اورجینال رو به رو نیستید. جنس برچسب روی بدنه باتری های اورجینال و اصل بسیار بالاست و امکان جداسازی ساده آن ها وجود ندارد.

اهمیت بکارگیری باتری اصل در گوشی

اما بد نیست کمی هم در مورد اهمیت بکارگیری باتری اصل در گوشی های موبایل صحبت داشته باشیم و بگوییم که چرا استفاده از باطری های تقلبی می‌تواند دردسرساز شود و حتی ریسک های زیادی را برایتان به همراه داشته باشد. زمانی که یک باطری تقلبی و با کیفیت ساخت پایین در گوشی شما نصب شود، خیلی زود مشکلاتی مثل خالی شدن زود به زود شارژ باتری یا عدم شارژ صحیح آن نمایان خواهند شد. مسائلی مثل داغ شدن بیش از حد بدنه گوشی هم ممکن است در این شرایط پدیدار شود.

عموما عمر مفید باتری اورجینال و اصل گوشی ها حدود 1 الی 1.5 سال است اما متاسفانه باتری های غیر اورجینال عموما بیش از 6 ماه عمر مفید ندارند و خیلی زودتر از آن چیزی که تصورش را بکنید فاسد می‌شوند. بنابراین عملا با نصب یک باتری غیر اورجینال در گوشی، هزینه تعمیرات در دراز مدت افزایش می‌یابد و همچنین پروسه باز و بسته شدن گوشی برای دفعات بیشتر تکرار خواهد شد که این دو موضوع اصلا جالب نیست. ضمن اینکه یک باتری بی‌کیفیت به دلیل نوسان و عدم عملکرد صحیح می‌تواند به دیگر قطعات سخت افزاری گوشی هم آسیب بزند و صدمات جبران ناپذیری را به بار آورد. اما مهمتر از همه این موارد بحث ایمنی است!

تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی - آداک فیکس

در ساخت و تولید باتری های اورجینال گوشی ها دقت بالایی صرف می‌شود و موارد امینی متعددی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند اما در تولید اغلب باتری های تقلبی هیچ توجهی به این موارد به عمل نمی‌آید. این مهمترین مسئله‌ای است که بحث تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی حائز اهمیت می‌کند. بارها دیده شده نصب باتری های تقلبی در گوشی ها منجر به بروز مشکلاتی از قبیل انفجار و آتش گرفتن دستگاه شده است. طبیعتا در اینگونه مواقع هیچ راه بازگشتی برای کاربر وجود ندارد و گوشی وی از دست رفته و حتی احتمال ایجاد صدمات جانبی هم وجود دارد. بنابراین لطفا به اورجینال بودن باتری  که در گوشی خود نصب می‌کنید دقت داشته باشید و از این مسئله اطمینان حاصل کنید.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی 11 روش خوب و کارآمد پرداختیم که با استفاده از آن ها قادر به تشخیص باتری اصل گوشی از تقلبی خواهید بود. در صورتی که تمایل دارید تعویض باطری موبایل شما کاملا مطمئن و با ضمانت اورجینال بودن باطری انجام گیرد، می‌توانید از سرویس مرکز تعمیرات تخصصی  موبایل آداک فیکس استفاده کنید. تعویض باتری انواع گوشی های موبایل در این مرکز با کمترین هزینه، بهترین کیفیت و تضمین اورجینال بودن باتری انجام می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر کافیست با شماره 77921002 تماس حاصل نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *