رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ

  • ۷:۴۱ ق.ظ
  • اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹
رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ

یکی از مشکلات عجیب و البته شایعی که خیلی از کاربران گوشی های سامسونگ با آن رو به رو می‌شوند مربوط به ریستارت شدن های بی‌دلیل و خودکار گوشی خواهد بود. خوشبختانه برای رفع این مشکل راه حل هایی وجود دارد! در این مقاله به معرفی راه حل های رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ می‌پردازیم. بنابراین با آداک فیکس همراه شوید.

مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی : مقدمه

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که گوشی موبایلتان بدون دلیل و به طور ناگهانی ریستارت شود! عموما این پدیده در اثر بروز یک باگ نرم افزاری رخ می‌دهد و پدیده‌ای نیست که زیاد تکرار شود. اما در برخی مواقع احتمال دارد مشکل مذکور بیش از حد تکرار گردد و بدین ترتیب کاربر دائما و بازه های زمانی مختلف شاهد ریستارت شدن های مداوم و بی دلیل گوشی موبایل خودش باشد! در اینگونه مواقع احتمال اینکه مشکل به وجود آمده ناشی از اختلالت سخت افزاری باشد بالا می‌رود. طبق گزارش ها بروز این حالت عموما در گوشی های سامسونگ شایع تر از دیگر برند هاست. اما آیا راهی برای رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ وجود دارد؟

خوشبختانه راه حل هایی وجود دارند که با استفاده از آن ها می‌توانید مشکل ریستارت شدن های مداوم و بی‌دلیل گوشی های سامسونگ را رفع کرد. عموما این مشکل ناشی از یک باگ و اختلال نرم افزاری است، اما می‌تواند با باتری، مدار پاور و آی سی های گوشی هم ارتباط داشته باشد که در اینگونه مواقع باید تعمیر سخت افزاری روی گوشی انجام گیرد. در ادامه این مطلب به معرفی راه حل های نرم افزاری می‎پردازیم که با استفاده از آن ها احتمالا قادر به حل مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ خواهید بود. طبیعتا اگر این راه حل های نتیجه مطلوب را در پی نداشتند با مشکل سخت افزاری رو به رو هستید. تحت هر شرایط برای رفع مشکل گوشی می‌توانید از سرویس آداک فیکس هم استفاده کنید. با ما همراه شوید.

1. حذف اپلیکیشن های مشکوک

در خیلی از مواقع نصب بودن یک اپلیکیشن مخرب و اقداماتی که در پس زمینه گوشی انجام می‌دهد می‌توانند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل ریستارت خودکار گوشی شوند. بنابراین در اولین قدم توصیه داریم با دقت لیست برنامه های نصب شده روی موبایلتان را بررسی کنید و هر برنامه‌ای که واقعا به آن نیازی ندارید را از حافظه گوشی پاک کنید. به زمان آغاز شدن مشکل ریستارت های خودکار گوشی دقت کنید و زمان شروع این پروسه را با زمان نصب آخرین اپلیکیشن در موبایل خود مقایسه کنید. احتمال دارد مشکل ریستارت شدن موبایل سامسونگ درست بعد از نصب یک برنامه خاص در گوشی شما شدت گرفته باشد که این امر مشخص می‌کند آن برنامه حاوی کدهای مخرب است و باید هر چه سریعتر از گوشی حذف گردد. بعد از حذف اپلیکیشن هایی که احساس می‌کنید می‌توانند مخرب باشند، دوباره برای چند ساعت از گوشی استفاده کرده و عملکرد آن را زیر نظر بگیرید. احتمالا مشکل ریستارت دستگاه رفع خواهد شد.

2. خالی کردن حافظه گوشی

این احتمال وجود دارد که پر شدن حافظه موبایل یا تحت فشار قرار گرفتن آن در اثر حجم بالای اطلاعات ذخیره شده منجر به بروز مشکلاتی مثل ریستارت شدن های بی‌دلیل و خودکار گوشی سامسونگ شود. بنابراین توصیه داریم حتما وضعیت حافظه داخلی موبایل خودتان را بررسی کنید و با استفاده از هر ترفندی که می‌توانید بخشی از حافظه گوشی را خالی نمایید. برای مثال حذف اپلیکیشن ها، حافظه کش گوشی، حذف عکس و ویدیوهای گالری و خیلی اقدامات دیگر می‌تواند به کاهش حجم اطلاعات حافظه گوشی کمک کند. اگر حافظه موبایل شما تقریبا پر شده باشد، احتمال اینکه با مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ مواجه شوید افزایش می‌یابد. بعد از آزاد کردن بخشی از حافظه گوشی عملکرد آن را بررسی کنید و اگر همچنین مشکل پابرجا بود از راه حل های بعدی کمک بگیرید.

3. آپدیت سیستم عامل

گاها ممکن است وجود باگ های خاصی در سیستم عامل موبایل سامسونگ شما و بستر نرم افزاری آن منجر شوند که مشکلاتی مثل ریستارت شدن های خودکار در دستگاه نمایان شود. بنابراین بهتر است همیشه آپدیت هایی که به صورت OTA برای موبایلتان ارائه می‌شوند را هر چه سریعتر روی گوشی نصب کنید. برای انجام این کار در گوشی های سامسونگ کافیست به مسیر Settings > Software Update بروید. اگر آپدیتی برای گوشی شما منتشر شده باشد می‌توانید با انتخاب گزینه Download & Install نسبت به دانلود و نصب آن اقدام کنید. بعد از اینکه آپدیت در گوشی نصب شد، عملکرد آن را زیر نظر بگیرید. احتمالا مشکل ریستارت شدن موبایل شما برطرف می‌شود.

رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ

4. بررسی وضعیت اپلیکیشن های سیستمی

یکی دیگر از مواردی که گاها می‌تواند در گوشی های برند سامسونگ منجر به بروز مشکلاتی از قبیل ریستارت شدن های پیاپی و بدون دلیل شود مربوط به غیر فعال بودن یا به روز نبودن اپلیکیشن های سیستمی خواهد بود. اپلیکیشن های سیستمی در واقع نسبت به اپلیکیشن های عادی که شما روی گوشی نصب می‌کنید متفاوت هستند. برای دستیابی به لیست این برنامه ها باید به مسیر Settings > Apps بروید و به قسمت System Apps مراجعه کنید. در این بخش لیستی از اپلیکیشن های سیستمی موبایلتان نمایان می‌شود. سعی کنید تمام این اپلیکیشن ها را در حالت فعال (Enabled) قرار دهید و در صورتی که آپدیتی برای هر کدام از آن ها منتشر شده، آن را دانلود نصب کنید. در برخی مواقع ایجاد تغییراتی اشتباه در عملکرد اپلیکیشن های این لیست منجر به بروز مشکلاتی مثل ریستارت شدن خودکار موبایل می‌شود.

5. بررسی دکمه پاور

در برخی مواقع دیده شده که مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ به دلیل گیر کردن دکمه پاور آن نمایان می‌شود یا احتمال دارد وارد شدن یک ضربه و فشار به دکمه پاور گوشی منجر به شکستن سوئیچ پشت آن شده و ریستارت شدن های پیاپی و ناخواسته موبایل را بار آورد. بنابراین توصیه می‌کنیم وضعیت دکمه پاور گوشی خودتان را بررسی کنید. اگر علائم ضربه، ترک یا هر علائم مشکوک دیگری را در آن مشاهده کردید، احتمال دارد که دکمه پاور گوشی دچار مشکل باشد و با تعویض این دکمه یا فلت و سوئیچ پشت آن مشکل رفع گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می‌توانید با شماره 77921002 تماس گرفته و از کارشناسان آداک فیکس راهنمایی دقیق تری بخواهید.

6. وایپ پارتیشن کش (Wipe Cache Partition)

اگر راه حل هایی که تا به اینجای کار ارائه کردیم منجر به رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ نشدند، بهتر است یک مرتبه حافظه کش گوشی خود را به طور کامل وایپ کنید. برای حذف اطلاعات کش شده می‌توانید از منوی Settings > Storage خود گوشی استفاده کنید اما به عقیده ما برای دستیابی به نتیجه بهتر می‌بایست از حالت ریکاوری (Recovery Mode) نسبت به انجام این کار اقدام گردد. برای ورود به حالت ریکاوری در مدل های مختلف گوشی های سامسونگ ممکن است نیاز به فشردن همزمان دکمه های خاصی وجود داشته باشد. برای مثال در اغلب گوشی های این برند با فشرده نگه داشتن همزمان دکمه های پاور و افزایش صدا برای مدت زمان 10 ثانیه در حالتی که گوشی خاموش است، ورود به حالت ریکاوری انجام می‌گیرد. برای اینکه به طور دقیق نحوه ورود به حالت ریکاوری گوشی خود را یاد بگیرید کافیست جستجوی ساده‌ای در گوگل داشته باشید.

بعد از اینکه وارد حالت ریکاوری شدید، منویی مشابه با عکس فوق پیش رویتان قرار می‌گیرد. با استفاده از دکمه های تنظیم صدا (Volume) در این منو بر روی گزینه Wipe Cache Partition بروید و با فشردن دکمه پاور آن را انتخاب کنید و انجام آن را تایید نماید. بعد از چند ثانیه اطلاعات کش شده در گوشی شما حذف می‌شوند. حالا گوشی موبایلتان را با انتخاب گزینه Reboot system now ریستارت کرده و به صورت عادی از آن استفاده کنید. به احتمال زیاد مشکل ریستارت شدن بدون دلیل و خودکار گوشی شما رفع می‌شود. اگر اینطور نشد باید از راه حل های بعدی استفاده کنید.

7. بررسی پین های باتری (در صورت امکان)

اغلب گوشی های امروزی از بدنه‌ای یکپارچه بهره می‌برند و کاربر امکان دسترسی به باتری آن ها را ندارد، بنابراین استفاده از این روش شاید برای اغلب شما ممکن نباشد. اما اگر بنا به هر دلیل گوشی شما از گوشی هایی است که مکان جداسازی قاب پشت آن و دسترسی به باتری وجود دارد، کانکتورهای باتری و گوشی که زرد رنگ هستند را بررسی کنید. در برخی مواقع ممکن است اتصال این کانکتورها به خوبی انجام نشود و همین امر منجر به ریستارت شدن خودکار موبایل گردد. همچنین لق شدن باتری هم از دیگر عواملی است که می‌تواند مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ را در پی داشته باشد. بنابراین حتما مطمئن شوید که باتری به درستی در جایگاهش نصب شده و لق نیست و پین های آن به درستی با کانکتور مادربرد در تماس قرار گرفته‌اند.

8. فکتوری ریست (Factory Reset)

راه حل بعدی که می‌توانید از آن استفاده کنید و شاید در رفع مشکل ریستارت شدن های خودکار موبایلتان موثر باشد مربوط به فکتوری ریست می‌شود. فکتوری ریست پروسه‌ای است که به موجب آن تمام اطلاعات روی گوشی حذف خواهند شد و تنظیمات آن به حالت پیش فرض کارخانه بازگردانده می‌شوند. بنابراین بهتر است قبل از انجام این کار یک فایل بکاپ مناسب از اطلاعات موبایل خودتان دریافت کنید تا در صورت تمایل بعدا قادر به بازیابی آن باشید. برای فکتوری ریست کردن گوشی سامسونگ خود به مسیر Settings > Backup & Reset > Factory Data Reset بروید و گزینه Reset را انتخاب کنید.

رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ

در صورت نیاز پیم (PIN) گوشی را وارد کرده و پروسه ریست را تایید نمایید. بدین ترتیب پروسه مذکور در گوشی آغاز می‌شود و احتمالا ظرف چند دقیقه به پایان می‌رسد. بعد از اینکه گوشی فکتوری ریست شد به طور خودکار ریستارت و درست مثل روز اولش راه اندازی می‌شود. بنابراین مراحل راه اندازی اولیه گوشی را طی کنید و به طور عادی از آن استفاده نمایید و عملکرد دستگاه را زیر نظر بگیرید. به احتمال بالا مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ برطرف می‌شود. اگر اینطور نبود از راه خل نرم افزاری بعدی که به آن اشاره می‌کنیم استفاده کنید.

9. فلش کردن گوشی

در صورتی که هیچ کدام از روش های قبلی نام برده شده نتوانستند مشکل ریستارت شدن های بی‌دلیل گوشی سامسونگ شما را رفع کنند، فقط یک راه حل نرم افزاری دیگر پیش رویتان قرار می‌گیرد که باید از آن استفاده کنید. این راه حل مربوط به فلش کردن گوشی می‌شود. فلش کردن گوشی های سامسونگ به رام استاک (Stock ROM) را به راحتی می‌توان از طریق برنامه اودین (Odin) انجام داد. اگر به خاطر داشته باشید ما پیش از این در مقاله “راهنمای فلش گوشی سامسونگ با برنامه Odin به طور جامع و دقیق نحوه انجام این کار را شرح دادیم. بنابراین با توجه به راهنمایی که در مقاله مذکور ارائه شده گوشی خود را فلش کنید و بعد از انجام این کار عملکرد دستگاه را زیر نظر بگیرید. اگر مشکل همچنان پابرجا بود مطمئن باشید که با یک مورد سخت افزاری رو به رو هستید و با راه حل های نرم افزاری قادر به رفع آن نخواهید بود.

10. اطمینان از سلامت باتری

سالم نبودن باتری و اصطلاحا فاسد شدن آن هم می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل خالی شدن ناگهانی شارژ یا ریستارت شدن های پیاپی و بی‌دلیل گوشی شود. متاسفانه ماهیت باتری های لیتیوم یونی و پلیمری که در اسمارتفون ها مورد استفاده قرار می‌گیرند به گونه‌ایست که بعد از گذشت مدت زمانی مشخص (عموما مابین 1.5 الی 2 سال) کیفیت عملکرد خود را از دست داده و به نوعی فاسد می‌شوند. در اینگونه مواقع احتمال بروز مشکلاتی از قبیل ریستارت شدن گوشی یا خالی شدن ناگهانی شارژ باتری و داغ شدن بیش از حد بدنه دستگاه افزایش می‌یابد. اگر بیشتر از 2 سال است که باتری موبایل خودتان را تعویض نکرده‌اید و حالا با مشکل ریستارت شدن آن رو به رو هستید، احتمالا باتری گوشی نیاز به تعویض دارد. برای انجام این کار باید از سرویس یک تعمیرکار خوب و مجرب استفاده کنید و مطمئن شوید که یک باتری اورجینال و اصل در گوشی شما نصب می‌شود. برای انجام این کار هم می‌توانید از سرویس آداک فیکس استفاده کنید و با شماره 77921002 تماس بگرید.

مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی : نتیجه‌گیری

همانگونه که مشاهده کردید سعی شد که در این مقاله به معرفی راه حل هایی برای رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی سامسونگ بپردازیم. اگر هیچ یک از راه حل های نرم افزاری نام برده شده نتوانستند مشکل موبایل شما را برطرف کنند و همچنین از سالم بودن دکمه پاور و باتری گوشی هم اطمینان دارید، احتمالا مدار پاور یا آی سی های گوشی دچار مشکل شده‌اند و برای عیب یابی و رفع آن باید بررسی های دقیق تر انجام شود. بدین منظور می‌توانید ضمن تماس با شماره 77921002 با تیم پشتیبانی آداک فیکس ارتباط برقرار کنید و از تکنسین های مجرب این مرکز راهنمایی بخواهید.

مطالب مشابه