حل مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر

  • ۱۰:۰۰ ق.ظ
  • مرداد ۲۰, ۱۳۹۹
حل مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر

وصل کردن گوشی به کامپیوتر ممکن است با اهداف مختلفی انجام شود، اما عموما این کار با هدف رد و بدل فایل مابین موبایل و کامپیوتر انجام می‌شود. اما اگر موبایل خود را با کابل رابط به کامپیوتر وصل کردیم و گوشی توسط سیستم شناسایی نشد تکلیف چیست؟ متاسفانه مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر یکی از رایج ترین مشکلاتی است که هم کاربران گوشی های اندرویدی و هم آیفون ای اپل گاها با آن رو به رو می‌شوند. در ادامه این مطلب به آموز روش های رفع این مشکل می‌پردازیم. با آداک فیکس همراه شوید.

شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر

همه ما گاها لازم داریم که گوشی موبایل خود را از طریق کابل رابط مناسب به کامپیوتر یا لپ تاپ شخصی خود متصل کنیم. عموما کاربران برای رد و بدل کردن فایل و خالی کردن حافظه موبایل خود دست به انجام این کار می‌زنند. اما اتصال گوشی به کامپیوتر همیشه ساده و بدون دردسر نیست و گاها می‌تواند مشکل و باگ هایی را به همراه داشته باشد! یکی از این باگ ها مربوط به شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر خواهد بود! تصور کنید موبایل خود را با کابل رابط به کامپیوترتان وصل می‌کنید اما هیچ اتفاقی در کامپیوتر رخ نمی‌دهد و موبایلتان در سیستم نشان داده نمی‌شود!

در اینگونه مواقع ممکن است مشکل از سمت گوشی، کابل رابط یا حتی خود کامپیوتری باشد که موبایل خویش را به آن وصل کرده‌اید. بنابراین باید اقدامات دقیقی جهت بررسی تک تک این موارد انجام گیرد. ما در ادامه این مطلب می‌خواهیم به آموزش قدم به قدم راه حل هایی بپردازیم که باید برای رفع مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرند. در صورتی که هیچکدام از این روش ها نتوانستند مشکل موبایل شما را برطرف سازند، می‌توانید از سرویس یک تعمیرکار خوب جهت بررسی و رفع مشکل استفاده کنید. کارشناسان مرکز تعمیرات موبایل آداک فیکس می‌توانند در این راستا به شما کمک کنند.

1. تمیز کردن سوکت و پورت ها

قبل از هر چیز و انجام هر اقدامی توصیه داریم ابتدا سوکت های کابل رابط و همچنین پورت USB کامپیوتر و پورت شارژ موبایلتان را کاملا تمیز کنید و مطمئن شوید که هیچ گرد و غبار یا کثیفی در آن وجود نداشته باشد. برای انجام این کار کابل را به طور کامل از گوشی و کامپیوتر جدا کرده و دو سر آن را با دقت بررسی کنید و اگر احساس می‌کنید گرد و غباری در آن وجود دارد با فوت کردن یا با استفاده از یک خلال دندان به آرامی داخل سوکت کابل رابط موبایل را تمیز نمایید. پس از انجام این کار به شیوه مشابه پورت شارژر موبایل خود و پورت USB کامپیوترتان را هم تمیز کنید و دوباره سعی در وصل کردن موبایل به سیستم داشته باشید. به احتمال زیاد مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر بدین ترتیب رفع می‌شود.. اگر اینطور نشد از راه حل های بعدی استفاده کنید.

2. اطمینان از سالم بودن کابل رابط

طبیعتا برای وصل کردن موبایل خود به کامپیوتر در حالت عادی از یک کابل رابط استفاده می‌کنید، مگر اینکه بخواهید از طریق بلوتوث یا روش های مبتنی بر وای فای مابین موبایل و کامپیوتر ارتباط برقرار نمایید. بنابراین احتمال دارد کابل رابطی که از آن استفاده به عمل می‌آورد مناسب نباشد و همین امر منجر به بروز مشکل وصل نشدن گوشی به سیستم شود! بنابراین در قدم دوم حتما از سالم بودن کابل رابطی که از آن استفاده می‌کنید اطمینان حاصل کنید. اما چطور قادر به انجام این کار خواهید بود؟

بدین منظور کافیست از همان کابل برای شارژ کردن موبایل خود استفاده کنید و یک سر کابل را به گوشی و سر دیگرش را به آداپتور شارژر وصل نمایید. در این شرایط باید پروسه شارژ بدون افت سرعت، قطع و وصل شدن و هیچگونه مشکل دیگری در گوشی انجام شود. اگر این اتفاق رخ داد، مطمئنا کابل رابطی که از آن استفاده می‌کنید کاملا سالم است اما اگر اینطور نشد، مطمئنا مشکل از سمت کابل است و با تعویض این قطعه همه چیز به حالت نرمال و طبیعی بازگردانده می‌شود. همیشه سعی کنید از کابل ای اورجینال و اصلی شارژر استفاده به عمل آورید.

3. اطمینان از سالم بودم پورت USB کامپیوتر

حل مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر

پورت های USB که روی بدنه کامپیوتر و لپ تاپ ها نصب می‌شوند گاها به مرور زمان با مشکلاتی رو به رو شده و در شناسایی گجت های متصل به خود با اختلال مواجه می‌شوند. بنابراین شاید مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر هم ناشی از همین امر باشد و پورت USB کامپیوتر شما درست کار نکند. برای بررسی این مسئله توصیه داریم یک گچت دیگر مثل فلش مموری، هارد اکسترنال یا حتی موس و کیبورد را به همان پورت USB وصل کنید که پیش از این گوشی موبایل خویش را به آن وصل کرده بودید. در این شرایط اگر پورت مورد نظر سالم باشد باید اتصال گجت جدید با موفقیت به آن صورت پذیرد. در صورتی که این اتصال موفقیت آمیز نبود، مطمئنا پورت USB مشکل دارد و باید از یک پورت دیگر استفاده کنید. سعی داشته باشید که قبل از اتصال موبایل خود به هر یک از پورت های USB کامپیوتر خود ابتدا آن را بررسی کرده و از صحت عملکرد پورت USB مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

3. ریستارت و رفع مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر

در برخی مواقع دیده شده که باگ های خاص و موقتی سبب می‌شوند تا در شناسایی گوشی توسط کامپیوتر اختلال هایی به وجود آید و این امر به درستی انجام نشود. در اینگونه مواقع به راحتی می‌توان با یک ریستارت ساده کامپیوتر و همچنین گوشی مشکل را برطرف کرد. بنابراین توصیه داریم یک مرتبه این کار را هم انجام دهید. بدین منظور ابتدا اتصال گوشی از کامپیوتر را قطع کرده و سپس هر دوی آن ها را ریستارت کنید. بعد از بوت شدن موبایلتان آن را دوباره از طریق کابل رابط به کامپیوتر متصل نمایید.

4. اتصال به کامپیوتر در حالت خاموش

یکی دیگر از راه حل های عجیبی که گاها منجر به رفع مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر می‌شود مربوط به وصل کردن موبایل در حالت خاموش به کامپیوتر خواهد بود. در این روش شما باید ابتدا اتصال موبایل به سیستم را قطع کنید و سپس گوشی خود را کاملا خاموش نمایید. چند ثانیه منتظر باشید تا گوشی کاملا خاموش شود. سپس در همان حالت موبایلتان را از طریق کابل رابط مناسب به پورت USB کامپیوتر وصل کنید و کمی منتظر باشید! مشاهده خواهید کرد که صفحه گوشی شما به طور خودکار روشن می‌شود و باتری آن شروع به شارژ شدن می‌کند.

در این مرحله دکمه پاور موبایلتان را فشرده و چند لحظه نگه دارید تا دستور روشن شدن گوشی صادر شود. دقت داشته باشید که اتصال موبایل به کامپیوتر همچنان برقرار است و نباید این اتصال قطع گردد. بعد از اینکه گوشی کاملا بوت شد، احتمالا توسط سیستم شناسایی می‌شود و مشکل برطرف خواهد شد. این راه حل در خیلی از گوشی های اندرویدی بازده مناسبی داشته و کاربران از آن به عنوان یکی از موثرترین روش های رفع مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر یاد می‌کنند.

5. انتخاب گزینه مناسب بعد از اتصال موبایل به کامپیوتر

زمانی که موبایل خود را از طریق کابل USB به کامپیوتر وصل می‌کنید گزینه هایی روی صفحه آن نمایان می‌شود که انتخاب درست گزینه مناسب برای رد و بدل فایل سبب خواهد شد که موبایلتان به طور کامل توسط سیستم شناسایی شود. اگر در این مرحله گزینه مناسبی را انتخاب نکنید، طبیعتا شناسایی گوشی توسط سیستم هم با مشکل رو به رو می‌شود و شاید با حالتی مثل شارژ شدن موبایل توسط کابل مواجه شوید و به محتوای گوشی از طریق سیستم دسترسی نداشته باشید.

حل مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر

عموما در گوشی های اندرویدی گزینه هایی مشابه با عکس فوق ضمن اتصال موبایل به کامپیوتر نمایان می‌شوند. شما باید از بین گزینه های نام برده شده، آپشن Transfer Files را انتخاب کنید تا دسترسی لازم به فایل های داخل موبایل داده شود. در صورت انتخاب گزینه هایی مثل Charge This Device و سایر گزینه های مشابه امکان رد و بدل فایل توسط موبایل و کامپیوتر را نخواهید داشت و عملا با مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر رو به رو می‌شود. بنابراین حتما از انتخاب گزینه مناسب در لحظه اتصال موبایل به سیستم اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که دقیقا به خاطر نمی‌آورید چه گزینه‌ای را قبلا انتخاب کرده‌اید کافیست اتصال گوشی از کامپیوتر را برای مدت زمان کوتاهی (حدودا چند دقیقه) قطع کنید و سپس دوباره گوشی را به کامپیوتر وصل نمایید و روی صفحه موبایلتان را بررسی کنید و وقتی پیغامی با آپشن های قابل انتخاب نمایان شد، گزینه File Transfer را از بین آن ها انتخاب کنید. به همین سادگی مشکل عدم اتصال و شناسایی نشدن موبایل شما توسط کامپیوتر برطرف خواهد شد. اگر این روش هم نتیجه مناسب را در پی نداشت از راه حل های بعدی کمک بگیرید.

6. انتخاب گزینه MTP (مخصوص اندروید)

در گوشی های اندرویدی حالتی وجود دارد که از آن تحت عنوان حالت MTP یاد می‌شود. زمانی که این حالت را در گوشی خود فعال کنید دستگاه به عنوان یک گجت رسانه‌ای به کامپیوتر و سیستم مقصد متصل خواهد شد و بدین ترتیب امکان رد و بدل فایل مابین دو گجت فراهم می‌شود. بنابراین اگر در اتصال موبایل اندرویدی خود به کامپیوتر دچار مشکل شده‌اید شاید روشی که در این مرحله معرفی می‌کنیم بتواند مشکل را برطرف کند. برای اینکه گوشی خود را به حالت MTP منتقل کنید ممکن است با توجه به نوع موبایل مجبور به طی کردن مراحل خاصی شوید که با توجه به مدل موبایلتان ممکن است متغیر باشد. اما در اغلب اسمارتفون ها با مراجعه به قسمت Settings > Storage و انتخاب آیکون سه نقطه‌ای گوشه صفحه و سپس انتخاب گزینه USB Computer Connection و در نهایت گزینه Media Device (MTP) این حالت فعال خواهد شد. بعد از اینکه حالت نام برده شده را در گوشی فعال کردید، دوباره آن را به کامپیوتر وصل کنید. به احتمال زیاد مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر برطرف می‌شود.

7. آپدیت درایور کامپیوتر

یکی دیگر از عوامل و دلایلی که می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی مثل شناسایی نشدن گوشی موبایل توسط سیستم و کامپیوتر شود مربوط به بروز نبودن درایور یو اس بی سیستم می‌شود! بنابراین بد نیست از آپدیت بودن درایور کامپیوتر و پورت USB آن اطمینان حاصل کنید. اما انجام این کار در کامپیوتر های ویندوزی چطور امکانپذیر خواهد بود؟ خوشبختانه برخلاف تصور اغلب کاربران انجام این کار بسیار ساده است. بدین منظور مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

  • از وصل بودن موبایل خود به کامپیوتر مطمئن شوید.
  • کلید های Win + X را به طور همزمان از روی صفحه کلید کامپیوتر خود فشر دهید تا یک منو نمایان شود.
  • گزینه Device Manager را انتخاب کنید تا پنجره جدیدی روی صفحه کامپیوتر نمایان شود.
  • از بین گزینه های ارائه شده به دنبال گزینه های مربوط به پورت USB باشید و سپس پورت USB که موبایلتان به آن وصل شده را انتخاب و بر روی آن کلیک راست کنید.
  • روی گزینه Update Driver کلیک کنید.
  • گزینه Search automatically for updated driver software را انتخاب نمایید و حتما مطمئن شوید که کامپیوتر شما به یک شبکه اینترنت مناسب وصل است.
  • کمی منتظر باشید تا بررسی لازم صورت گرفته و آپدیت درایور USB سیستم انجام گیرد.

بعد از اینکه درایور یو اس بی کامپیوتر آپدیت شد یک مرتبه سیستم را ریستارت کنید و دوباره سعی در وصل کردن موبایلتان به کامپیوتر داشته باشید. دقت کنید از همان پورتی استفاده نمایید که قبلا درایور آن را آپدیت کرده‌اید. اگر همچنان مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر پابرجا بود از راه حل های بعدی کمک بگیرید.

8. فعالسازی USB Debugging (مخصوص اندروید)

یکی دیگر از راه حل هایی که در گوشی های اندرویدی قادر به استفاده از آن خواهید بود مربوط به فعالسازی حالت USB Debugging می‌شود. برای فعال کردن این گزینه باید از منوی تنظیمات گوشی استفاده کنید. در نظر داشته باشید که این قابلیت و گزینه نام برده شده مخصوص اسمارتفون های اندرویدی است و در آیفون های اپل قابل استفاده نخواهد بود. برای فعال کردن حالت مذکور و اطمینان از فعال بودن آن به مسیر Settings > Developer Options بروید و گزینه USB Debugging را انتخاب و فعال کنید.

حل مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر

در صورتی که گزینه Developer Options را در منوی تنظیمات موبایل خودتان پیدا نکردید، وارد قسمت About Phone شوید و هفت مرتبه پشت سر هم روی گزینه Build Number ضربه لمسی بزنید تا یک پیغام روی صفحه موبایلتان نمایان شود. حالا دوباره به منوی Settings بروید. مشاهده خواهید کرد که گزینه Developer Options نمایان می‌شود. بنابراین وارد این منو شده و گزینه USB Debugging را فعال کنید. بعد از فعالسازی این آپشن می‌توانید مجددا سعی در اتصال موبایل به کامپیوتر داشته باشید. به احتمال زیاد مشکل گوشی و وصل نشدن آن به سیستم با انجام این کار برطرف می‌شود.

مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر رفع نشد؟

در صورتی که با انجام موارد و مراحل فوق همچنان مشکل گوشی شما برطرف نشد و برای شناسایی آن توسط کامپیوتر با مشکل رو به رو بودید توصیه داریم که از ابزارهای جانبی و نرم افزار های خاصی که برای رد و بدل کردن فایل مابین گوشی و سیستم ارائه شده‌اند استفاده کنید. همچنین تغییر دادن کامپیوتری که قصد استفاده از آن برای رد و بدل فایل مابین گوشی و سیستم را دارید هم می‌تواند به این موضوع کمک کند. بنابراین حتما موبایل خود را به کامپیوتر دیگری وصل کنید و شناسایی شدن یا نشدن آن در سیستم جدید را هم مورد ارزیابی قرار دهید.

طبیعتا اگر گوشی توسط کامپیوتر جدید شناسایی شود، مشکل از سمت کامپیوتر شماست اما اگر گوشی در سیستم جدید هم شناسایی نشود، مشکل از سمت موبایل یا کابل رابط آن خواهد بود. برای بررسی دقیق تر و عیب یابی در اینگونه مواقع بهتر است از سرویس یک تعمیرکار خوب و با تجربه استفاده کنید. کارشناسان مرکز تعمیرات تخصصی موبایل آداک فیکس می‌توانند در این راستا به شما عزیزان کمک کنند و ضمن بررسی دقیق موبایلتان منشا مشکل را پیدا و آن را برطرف سازند. در مرکز تعمیرات موبایل آداک فیکس تعمیرات نرم افزاری و تعمیرات سخت افزاری گوشی های هوشمند با ضمانت و ضمن استفاده از مدرن ترین تجهیزات روز دنیا و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می‌شود.

شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر : نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی روش هایی پرداختیم که در صورت بروز مشکل شناسایی نشدن گوشی توسط کامپیوتر می‌توانید از آن ها برای برطرف کردن این مورد استفاده کنید. در صورتی که این روش ها نتیجه لازم را برایتان در پی نداشتند، بهتر است از یک تعمیرکار خوب برای بررسی و عیب یابی و رفع مشکل کمک بگیرید. همانطور که گفتیم مرکز تعمیرات تخصصی موبایل آداک فیکس می‌تواند در این زمینه بهترین سرویس را برایتان ارائه کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می‌توانید با شماره 02177921002 تماس حاصل کنید.

مطالب مشابه