دسته بندی :

روش های افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون

  • تاریخ انتشار : تیر ۲۳, ۱۳۹۹
  • تعداد نظرات : 0

اگر احساس می‌کنید سرعت شارژ مجدد باطری موبایل اپل شما افت کرده یا بنا به هر دلیل دوست دارید شارژ باتری گوشی را با سرعت بیشتری انجام دهید، حتما تا انتها با این مطلب اختصاصی همراه باشید. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی روش و ترفند هایی بپردازیم که منجر به افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون های اپل می‌شوند. با آداک فیکس همراه شوید.

افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون : مقدمه

اغلب گوشی های امروزی و به ویژه اسمارتفون های اندرویدی که به عنوان گوشی های رده بالا و میان رده روانه بازار می‌شوند از قابلیت شارژ سریع یا اصطلاحا کوییک شارژ پشتیبانی به عمل می‌آورند. اگر به خاطر داشته باشید پیش از ین در مقاله “شارژ سریع گوشی چیست؟ | صفر تا صد Quick Chargeبه طور جامع در رابطه با نحوه عملکرد قابلیت شارژ سریع در گوشی های موبایل صحبت کردیم و گفتیم که چطور این تکنولوژی می‌تواند سرعت شارژ شدن باطری گوشی ر افزایش دهد. اما در سمت مقابل همه آیفون های اپل از قابلیت فست شارژ پشتیبانی نمی‌کنند! بنابراین افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون می‌تواند از اهدافی باشد که هر کاربری به دنبال آن است!

اما سوال اینجاست که چطور می‌توان سرعت شارژ شدن باطری یک آیفون را افزایش داد؟ آیا راهی برای انجام این کار وجود دارد؟ خوشبختانه روش ها و ترفند هایی وجود دارند که با استفاده از آن ها می‌توان تا حدی سرعت شارژ باطری آیفون های اپل را تقویت کرد و افزایش داد. برخی از این روش ها واقعا در این راستا موثر هستند و تاثیر بالایی دارند و برخی دیگر اینطور نخواهند بود و شاید تاثیر خیلی محسوسی روی سرعت شارژ باتری نداشته باشند. ما در ادامه این مطلب می‌خواهیم به معرفی تمام ترفند ها و روش هایی بپردازیم که می‌توانند در افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون موثر باشند. با آداک فیکس همراه باشید.

خاموش کردن گوشی

اگر می‌خواهید سرعت شارژ شدن باطری گوشی موبایل شما به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد، توصیه داریم زمانی که آن را به شارژ می‌زنید دستگاه را خاموش کنید! این روش و ترفند از موثرترین روش ها برای بهبود و تقویت سرعت شارژ شدن باطری اسمارتفون هاست و توصیه داریم شما هم از آن استفاده کنید. اما خاموش کردن آیفون چطور منجر به افزایش سرعت شارژ باتری می‌شود؟ زمانی که شما موبایل خود را به شارژر می‌زنید، درست است که انرژی از سمت شارژر به باتری گوشی منتقل می‌شود اما بخشی از همان انرژی باتری به طور همزمان توسط موبایل و قطعات مختلف آن در حال مصرف خواهد بود. این امر سبب می‌گردد که از یک سمت شارژ به باتری تزریق شده و از سمت دیگر درصدی از شارژ باطری هم به طور همزمان مصرف شود. در نتیجه برای فول شارژ باطری گوشی باید زمان بیشتری صرف گردد.

روش های افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون

اما زمانی که گوشی را در حین اتصال به شارژر خاموش می‌کنید، عملکرد تمام قطعات سخت افزاری موبایلتان متوقف می‌شود و در نتیجه مصرف انرژی هم از سمت آن ها صورت نمی‌پذیرد. این مسئله منجر به افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون خواهد شد چون کل انرژی انتقال یافته به باطری به طور کامل ذخیره می‌شود. اگر به دنبال یک ترفند واقعا موثر برای بهبود سرعت شارژ باطری گوشی اپل خود هستید، در حین اتصال موبایل به شارژ آن را خاموش کنید. این روش مخصوصا در مواقعی که از نظر زمان در محدودیت هستید و می‌خواهید در کوتاه ترین بازه زمانی، باتری گوشی را به حداکثر مقدار شارژ برسانید بسیار موثر خواهد بود.

فعالسازی حالت پرواز

اگر بنا به هر دلیل نمی‌توانید یا دوست ندارید که گوشی آیفون خویش را در حین شارژ کردن کاملا خاموش کنید، توصیه داریم حداقل زمانی که دستگاه به شارژ زده شده، حالت پرواز (Airplane Mode) را در آن فعال نمایید. فعالسازی این حالت سبب می‌شود قابلیت های اتصال گوشی محدود گردند و بدین ترتیب گوشی تلاشی برای برقراری اتصال سیم کارت، وای فای، بلوتوث و غیره نداشته باشد! این قابلیت های اتصال بخش قابل ملاحظه‌ای از انرژی و شارژ باطری گوشی را مصرف می‌کنند، بنابراین زمانی که غیر فعال شوند، شاهد افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون خواهید بود.

برای فعالسازی حالت پرواز در آیفون های اپل کافیست وارد منی کنترل سنتر (Control Center) شوید و آیکون با نماد “هواپیما” را انتخاب کنید تا فعال شود. دقت داشته باشید زمانی که این قابلیت و حالت فعال شود حتی سیم کارت موبایل شما هم کار نخواهد کرد و اگر تماسی با شما برقرار شود از دست می‌رود. به همین جهت احتمال دارد خیلی از کاربران تمایلی مبنی بر بکارگیری این قابلیت و فعالسازی حالت پرواز در گوشی اپل نداشته باشند، اما به هر صورت ما باید به این روش و ترفند به عنوان یکی از ترفند های موثر در بهبود سرعت شارژ باطری گوشی های اپل اشاره داشته باشیم.

عدم استفاده از گوشی

به دنبال روشی برای افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون خود هستید؟ در حین شارژ از گوشی استفاده نکنید! متاسفانه خیلی از افراد و کاربران عادت دارند زمانی که موبایل آن ها به شارژ زده شده از آن استفاده می‌کنند! انجام این کار نه تنها منجر به کاهش سرعت شارژ شدن باطری خواهد شد بلکه می‌تواند به باطری گوشی آسیب هم بزند. اگر به خاطر داشته باشید در مقاله “شارژ سریع گوشی چیست؟ | صفر تا صد Quick Charge  گفته بودیم که عدم استفاده از گوشی در حین شارژ یکی از موثرتری روش ها برای مراقبت از باطری موبایل خواهد بود و باید به آن توجه شود.

روش های افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون - آداک فیکس

اما استفاده از گوشی چطور روی سرعت شارژ باطری تاثیر می‌گذارد و منجر به افت آن می‌شود؟ زمانی که شما در حین شارژ شدن باتری گوشی از آن استفاده می‌کنید، تمام قطعات سخت افزاری دستگاه درگیر می‌شوند و نیاز به مصرف انرژی دارند! به عنوان مثال صفحه نمایش گوشی شما با مصرف شارژ باطری محتوایی که می‌بینید را نشان می‌دهد و هر اپلیکیشن یا بازی که اجرا می‌کنید بخشی از منابع رم  و پردازنده را اشغال می‌کند و بدین ترتیب منجر به مصرف شارژ باطری خواهد شد. طبیعتا در این شرایط مقدار مصرف شارژ باطری افزایش می‌یابد و سرعت شارژ شدن باطری موبایلتان به طرز قابل ملاحظه‌ای افت خواهد داشت.

البته نوع استفاده شما از گوشی هم در این بین خیلی تاثیرگذار خواهد بود. به عنوان مثال اگر شما در حین شارژ تسک سنگینی را در گوشی اجرا کنید (مثلا به بازی کردن بپردازید) فرکانس کاری هسته های پردازشگر موبایل به شدت افزایش می‌یابد و نیاز آن ها به مصرف انرژی بیشتر می‌شود. در نتیجه بخش قابل ملاحظه‌تری از شارژ باطری مصرف شده و با افت سرعت شارژ شدن آن رو به رو خواهید شد. اما علاوه بر این مسئله، استفاده همزمان از گوشی می‌تواند به طرز دیگری هم روی سرعت شارژ باتری تاثیر بگذارد! به همین جهت خیلی پافشاری داریم که برای افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون به هیچ وجه در حین شارژ از آن استفاده نکنید. اما این حالت دوم مربوط به چه می‌شود؟

از آنجایی که در پروسه شارژ، بار و انرژی الکتریکی از شارژر به باتری گوشی منتقل می‌شود و فعل و انفعالاتی در باطری ایجاد می‌گردد، بنابراین گرمای زیادی هم تولید خواهد شد و متاسفانه این گرما به خودی خود می‌تواند روی سرعت شارژ باطری موبایل تاثیر منفی بگذارد. حال شما با استفاده همزمان از موبایل خود در حین شارژ، قطعات دیگری مثل ال سی دی، پردازنده و غیره را هم درگیر می‌کنید و هر یک از این ها گرمای بیشتری تولید خواهند کرد و از سمت دیگر مصرف بیشتر شارژ باطری هم منجر به ایجاد گرمای بیشتر در آن می‌شود. در نتیجه افزایش شدت گرما در اینگونه مواقع سبب خواهد شد که باطری موبایل شما کندتر از حالت عادی شارژ شود و بخشی از شارژ باطری هدر برود.

روش های افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون - آداک فیکس

بنابراین اگر می‌خواهید سرعت شارژ شدن باطری موبایل اپل شما یا هر گوشی دیگری که در اختیار دارید افزایش پیدا کند و همچنین سلامت باتری آن حفظ شود، به هیچ وجه در حین شارژ شدن و همزمان با اتصال موبایل به شارژر از آن استفاده نکنید. انجام این کار علاوه بر کاهش سرعت شارژ باطری گوشی منجر می‌شود که استرس بسیار زیادی روی باطری وارد گردد و عمر مفید باتری گوشی کاهش یابد که در نتیجه شما را زودتر ملزم به تعویض باطری موبایلتان می‌کند. پس عدم استفاده همزمان از موبایل در حین شارژ را جدی بگیرید.

خاموش کردن صفحه کوشی

بخش قابل ملاحظه‌ای از شارژ باطری گوشی ها همیشه توسط صفحه نمایش آن ها مصرف می‌شود! شاید بتوان ال سی دی موبایل ها را پرمصرف ترین قطعه سخت افزاری آن ها عنوان کرد. گوشی های اپل هم از این قاعده مستثنا نیستند و بخش اصلی شارژ باطری آن ها توسط صفحه نمایش مصرف می‌شود. زمانی که موبایل شما به شارژ زده شده، روشن بودن صفحه نمایش می‌تواند منجر به افزایش مقدار مصرف شارژ باطری و در نتیجه کاهش سرعت شارژ باطری شود. بنابراین اگر به دنبال افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون خود هستید سعی داشته باشید تا حد ممکن صفحه موبایلتان را در حین شارژ روشن نکنید یا روشن باقی نگذارید.

غیر فعالسازی قابلیت های بلوتوث، وای فای، موبایل دیتا و غیره

اگر از قابلیت های اتصالی مثل بلوتوث، وای فای، موبایل دیتا، هات اسپات و سایر قابلیت های این چنینی در آیفون استفاده می‌کنید، بهتر است در حین اتصال موبایل به شارژر آن ها را غیر فعال نمایید! به عنوان مثال اگر اپل واچ (Apple Watch) دارید و آن را از طریق بلوتوث به طور دائم به آیفونتان متصل کرده‌اید یا همیشه قابلیت وای فای یا موبایل دیتای آیفون شما روشن است، سعی کنید در حین اتصال موبایل به شارژر این قابلیت ها را غیر فعال نمایید. با انجام این کار بخش قابل ملاحظه‌ای از انرژی باطری که در زمان روشن بودن این قابلیت ها مصرف می‌شده، مصرف نخواهد شد و در نتیجه شاهد افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون خواهید بود.

روش های افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون

قابلیت هایی مثل هات اسپات و موبایل دیتا می‌توانند به شدت روی مصرف شدن شارژ باطری تاثیرگذار باشند و غیر فعالسازی آن ها تاثیر محسوسی روی سرعت شارژ باطری گوشی خواهد داشت. برای کنترل قابلیت های اتصال موبایل اپل خود می‌توانید از منوی کنترل سنتر استفاده کنید یا مستقیما وارد منوی تنظیمات  (Settings) گوشی شده و هر یک از قابلیت هایی که فعال هستند را غیر فعال کنید. لازم به ذکر است که انجام این کار منجر به کاهش شدت گرما در حین شارژ باطری و افزایش عمر مفید باطری هم می‌شود، پس حتما آن را جدی بگیرید.

قرار دادن گوشی در مکان خنک

یک نکته ساده دیگر هم وجود دارد که می‌تواند در بهبود سرعت شارژ شدن باطری گوشی تاثیرگذار باشد. این نکته مربوط به قرار دادن گوشی در مکان خنک می‌شود! همانطور که قبلا هم اشاره داشتیم گرما منجر به افت سرعت شارژ باتری می‌شود چون بخشی از انرژی باطری در اثر گرمای زیاد و به طور خود به خود از دست رفته و تلف می‌شود. از سمت دیگر خود پروسه شارژ به دلیل انتقال بار الکتریکی از شارژر به باتری گوشی و فعل و انفعالات درون باطری گرمازاست! بنابراین در حالت عادی این موضوع می‌تواند منجر به کاهش سرعت شارژ باطری گوشی شود و تجربه نشان داده که قرار دادن گوشی در مکانی خنک می‌تواند به بهتر شدن سرعت شارژ باتری آیفون منجر گردد!

اما چطور می‌توان گوشی را در زمان شارژ به مکانی خنک منتقل کرد و اصلا منظور از مکان خنک چیست؟ منظور از مکان خنک در واقع موقعیت مکانی است که اولا در آن گرمای خارجی و اضافه‌ای وجود نداشته باشد و ثانیا گردش هوای آزاد به خوبی در آن صورت پذیرد. برای مثال هیچوقت زمانی که گوشی درست زیر نور آفتاب قرار دارد آن را به شارژ نزنید یا گوشی را کنار بخاری یا سایر لوازم گرمازای دیگر به شارژ نزنید! تجربه نشان داده اتصال گوشی به شارژر در مکان هایی مثل رو به روی باد کولر یا پنکه می‌تواند در افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون بسیار موثر باشد. بنابراین توصیه داریم همیشه دقت کنید و مناسب ترین موقعیت مکانی را برای شارژ شدن باطری موبایل خود انتخاب نمایید.

خارج کردن گوشی از کیس و کاور

اغلب کاربران آیفون های اپل از کیس و کاورهای محافظ اختصاصی برای مراقبت از گوشی استفاده می‌کنند. بکارگیری این کیس و کاورها یک اقدام موثر برای جلوگیری از ضربه دیدن گوشی و ایجاد خط و خش بر روی بدنه آن خواهد بود اما در زمان شارژ باطری می‌تواند منجر به افت سرعت شود! شاید بپرسید چطور و چگونه؟ وقتی کیس و کاور موبایل در گوشی شما نصب باشد و آن را به شارژ بزنید، خنک کاری بدنه موبایل خیلی با کیفیت انجام نمی‌گیرد و بخش قابل ملاحظه‌ای از گرما و حرارت تولید شده توسط کیس و کاور پلاستیکی گوشی ذخیره و روی بدنه آن متمرکز می‌شود!

روش های افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون

بنابراین اگر می‌خواهید سرعت شارژ باطری موبایل اپل شما افزایش پیدا کند بهتر است زمانی که می‌خواهید موبایلتان را به شارژ بزنید، کیس و کاور آن را از دستگاه جدا نمایید تا بدنه گوشی با محیط اطراف در ارتباط باشد و گرمایی که در حین شارژ تولید می‌شود روی بدنه و قاب دستگاه متمرکز باقی نماید. شاید این مسئله از دید شما خیلی جدی به نظر نرسید اما تاثیر آن واقعا مشهود خواهد بود، بنابراین توصیه داریم که آن را جدی بگیرید و زمانی که موبایل خویش را به شارژ می‌زنید، کیس و کاورش را جدا کنید.

استفاده از سیم شارژر با کیفیت

طبیعتا سیم شارژر گوشی های موبایل به مرور زمان دچار مشکل شده و بنا به هر دلیل نیازمند تعویض آن خواهید شد. فرقی نمی‌کند که از آیفون های اپل استفاده کنید یا از گوشی های اندرویدی، چون بعد از چند وقت مطمئنا نیاز به تعویض سیم شارژر خواهید داشت. اما در این بین یک نکته مهم وجود دارد که می‌تواند روی کاهش یا افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون تاثیرگذار باشد! این نکته مربوط به بکارگیری سیم شارژر اصلی و اورجینال می‌شود که کیفیت مطلوبی داشته باشد. زمانی که از این نوع سیم شارژر استفاده کنید سرعت شارژ شدن باطری موبایل شما به حداکثر مقدار ممکن می‌رسد و بهترین بازده را از آن دریافت خواهید کرد.

اما بکارگیری سیم شارژر های بی‌کیفیت و غیر اورجینال می‌تواند منجر به بروز اختلال در پروسه انتقال انرژی شده و در نتیجه کاهش سرعت شارژ را در پی داشته باشد. بار ها دیده شده که حتی سیم های شارژر بی‌کیفیت سرعت شارژ شدن باطری موبایل را تا 2 برابر بیشتر از حالت عادی می‌کنند! فراموش نکنید که مشکل فقط در سرعت شارژ خلاصه نمی‌شود و در خیلی از مواقع استفاده از سیم های شارژر بی‌کیفیت می‌تواند مستقیما به باتری موبایل هم آسیب بزند و منجر به افزایش استرس روی آن و کاهش عمر مفیدش شود. بنابراین اگر به فکر افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون هستید حتما از سیم شارژر های اورجینال و اصل استفاده کنید. این موضوع در مقاله “11 روش نگهداری بهتر از باتری آیفون” هم به عنوان یکی از روش های موثر در نگهداری از باطری آیفون ها مورد اشاره قرار گرفته بود.

استفاده از آداپتور پرقدرت تر

یکی دیگر از ترفند های موثری که می‌توانید از آن برای بهبود و تقویت سرعت شارژ شدن باطری گوشی اپل خود استفاده کنید مربوط به تغییر دادن مشخصات آداپتور و استفاده از یک نمونه قدرتمندتر می‌شود! البته استفاده از این روش را خیلی توصیه نمی‌کنیم چون طولانی شدن مدت زمان استفاده از این قابلیت و افزایش دفعات بکارگیری آن می‌تواند در عملکرد باطری اختلال به وجود آورده و مشکلاتی از قبلی خالی شدن ناگهانی شارژ باتری و به سر آمدن زودتر عمر مفیدش را در پی داشته باشد. پس ترفندی که در این بخش معرفی می‌کنیم یک ترفند کاملا استاندارد نیست و توصیه داریم فقط در شرایط خاص از آن استفاده کنید.

روش های افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون - آداک فیکس

این روش و ترفند مربوط به بکارگیری یک آداپتور قوی تر در مقایسه با آداپتور شارژر اصلی گوشی می‌شود. به عنوان مثال اگر آداپتور اصلی گوشی شما شدت جریان خروجی 2 آمپری و ولتاژ 5 ولتی دارد، می‌توانید ضمن جایگزین کردن آن با یک آداپتور دیگر که ولتاژ و شدت جریان خروجی بالاتری را ارائه می‌دهد، سرعت شارژ شدن باطری دستگاه را افزایش دهید. این ترفند در مواقع ضروری واقعا می‌توانید بازده عالی داشته باشد و سبب شود که شما در یک بازه زمانی کوتاهی بتوانید تا چند برابر باتری گوشی خودتان را بیشتر شارژ کنید اما همانطور که گفتیم استفاده دائمی از این قابلیت منجر به افزایش استرس روی باتری و در نتیجه بروز اختلال در عملکرد آن می‌شود.

تعویض باتری

اگر احساس می‌کنید حتی با استفاده از تمام ترفند هایی که تا به اینجای کار نام بردیم باز هم باطری گوشی شما کندتر از حد نرمال شارژ می‌شود، شاید وقت آن رسیده که باطری موبایل خویش را تعویض کنید. در برخی مواقع کاهش سرعت شارژ شدن باطری موبایل ناشی از آداپتور، سیم شارژر و عوامل محیطی نیست و مستقیما با خود باتری و فاسد شدن آن ارتباط دارد. زمانی که یک باطری فاسد شود، احتمال بروز اینگونه مشکلات در آن افزایش پیدا می‌کند. اگر مدت زمان طولانی است که باتری گوشی خود را تعویض نکرده‌اید و با مشکل کاهش سرعت شارژ باطری رو به رو هستید، توصیه داریم با مراجعه به نزد یک تعمیرکار خوب از وی بخواهید که سلامت باتری آیفون شما را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کند.

کارشناسان مرکز تعمیرات موبایل آداک فیکس می‌توانند در این راستا بهترین سرویس را برایتان ارائه کنند. شما با استفاده از خدمات این مرکز می‌توانید از ضمانت اورجینال بودن باتری و تضمین کیفیت تعمیرات 30 روزه بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در و مشاوره رایگان می‌توانید با شماره 02177921002 تماس حاصل کتید و از کارشناسان این مرکز راهنمایی دقیق تری بخواهید. حتی اگر نیاز به تعویض باتری گوشی شما وجود نداشته باشد هم کارشناسان این مرکز با بررسی های لازم عیب یابی مورد نیاز را در گوشی انجام داده و توضیحات کاملی را خدمتتان ارائه خواهند کرد.

افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون : جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی نکات و ترفند هایی پرداختیم که با توجه به آن ها قادر به افزایش سرعت شارژ شدن باتری آیفون خواهید بود. با کنار هم قرار دادن این روش ها و ایجاد یک حالت کلی عالی می‌توانید بهترین بازده را دریافت کنید و سرعت شارژ باطری موبایل اپل خود را به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش دهید. اگر احساس می‌کنید اختلالی در گوشی شما ایجاد شده و شارژ باطری دست انجام نمی‌شود یا باتری آن نیاز به تعویض دارد، می‌توانید ضمن تماس با شماره 02177921002 از کارشناسان مرکز تعمیرات تخصصی موبایل آداک فیکس راهنمایی و مشاوره دریافت کنید و در صورت نیاز بدون مراجعه حضوری گوشی خود را در این مرکز تعمیر نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *