حذف آیکلود آیفون و آشنایی با قفل آیکلود

 • ۷:۱۸ ق.ظ
 • خرداد ۱۹, ۱۳۹۹
حذف آیکلود آیفون و آشنایی با قفل آیکلود

خیلی از کاربران صرفا یک اپل آیدی (Apple ID) را در آیفون خود فعال کرده‌اند و دقیقا با قابلیت هایی که بدین ترتیب در اختیارشان قرار می‌گیرند آشنایی ندارند. بخشی از قابلیت هایی که با فعالسازی Apple ID در آیفون قابل استفاده خواهند شد مربوط به سرویس آیکلود می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم شما را با قفل آیکلود (Activation Lock) و نحوه حذف آیکلود آیفون آشنا کنیم. با آداک فیکس همراه باشید.

آیکلود (iCloud) چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده مفهوم آیکلود را برایتان شرح دهیم باید اینطور بگوییم که iCloud سرویس ذخیره سازی ابری اختصاصی شرکت اپل است که البته قابلیت های جانبی خاص دیگری را هم در اختیار کاربر قرار می‌دهند. زمانی که شما یک اپل آیدی را در آیفون خود فعال می‌کنیم، عملا امکان استفاده از سرویس آیکلود را هم خواهید داشت. اما در برخی مواقع ممکن است بکارگیری این سرویس یا فعال باقی ماندن آن در گوشی منجر به بروز مشکلات خاصی از قبیل نمایان شدن قفل آیکلود شوند. بنابراین لازم است که شما با نحوه حذف آیکلود آیفون آشنا شوید.

همانطور که در مقاله “بکاپ گرفتن از آیفون در 5 دقیقه!” اشاره کرده بودیم، آیکلود امکان بکاپ گیری از اطلاعات آیفون و آیپد های اپل در فضای ابری را مقدور می‌سازد. با استفاده از این سرویس حتی می‌توانید حالت بکاپ گیری خودکار را در گوشی خود فعال کنید. از سمت دیگر قابلیت هایی مثل امکان استفاده از فایند ما آیفون (Find My iPhone)، سینک کردن سریع مخاطبین گوشی و انتقال آن ها، دسترسی به قابلیت آیکلود فوتو لایبری (iCloud Photo Library) و خیلی ویژگی های دیگر هم از طریق سرویس iCloud در آیفون های اپل قابل استفاده خواهند شد.

حذف آیکلود آیفون و آشنایی با قفل آیکلود

بنابراین در مجموع می‌توان آیکلود را اینطور تشریح کرد که یک سرویس ذخیره سازی ابری اختصاصی اپل است که هر کاربر با ساختن اپل آیدی خویش می‌تواند به قابلیت های آن دسترسی پیدا کند. متاسفانه چون ایرانی ها در حالت عادی و با مشخصات واقعی قابلیت ساخت اپل آیدی را ندارند، در خیلی از مواقع آن را از فروشندگان شخص ثالث خریداری می‌کنند یا ممکن است وقتی آیفون دست دومی را تهیه می‌کنند از همان Apple ID قبلی کاربر پیشین استفاده کنند یا کاربر قبلی فراموش کند که اپل آیدی خود را در آیفون خویش غیر فعال کرده و حذف آیکلود آیفون را انجام دهید که این مسائل می‌توانند مشکل ساز شوند. در ادامه بیشتر در مورد اصلی ترین مشکلی که بدین سبب می‌تواند به وجود آید، یعنی قفل آیکلود صحبت می‌کنیم.

آشنای با قفل آیکلود (iCloud Activation Lock)

قفل آیکلود یا همان iCloud Activation Lock یک قابلیت امنیتی است که اپل در آیفون و آیپد هایش ارائه می‌کند. به موجب این قابلیت اگر بنا به هر دلیل فکتوری ریست مشکوکی در گوشی اپل یا آیپد ایجاد شود یک قفل تحت عنوان آیکلود اکتیویشن لاک روی صفحه گوشی نمایان خواهد شد که از کاربر می‌خواهد مشخصات اپل آیدی که در آیفون وی فعال بوده را وارد کند. طبیعتا اگر فرد به مشخصات Apple ID دسترسی نداشته باشد قادر به انجام این کار نخواهد بو. این قابلیت امنیتی منجر می‌گردد تا افراد سودجو و سارقین بعد از به سرقت بردن گوشی های اپل و آیپد نتوانند با یک فکتوری ریست ساده از آن ها استفاده کنند.

اما در برخی مواقع همین قابلیت امنیتی کاربردی می‌تواند دردسرساز هم شود. به همین دلیل آشنایی با حذف آیکلود آیفون امری الزامی است و شما باید با نحوه انجام این کار آشنا باشید. به عنوان مثال تصور کنید شما آیفونی را از یک فرد خاص به عنوان آیفون دست دوم خریداری می‌کنید و وی اپل آیدی خود را در گوشی فعال باقی می‌گذارد و حذف نمی‌کند. از سمت دیگر مشخصات Apple ID که در گوشی فعال است را هم به شما نمی‌دهد یا این مشخصات را اشتباه ارائه می‌کند. حالا شما بنا به هر دلیل بعد از مدتی گوشی اپل خود را فکتوری ریست می‌کنید و با قفل آیکلود رو به رو می‌شوید! در این شرایط تکلیف چیست؟

حذف آیکلود آیفون و آشنایی با قفل آیکلود

در اینگونه مواقع واقعا ممکن است با مشکل بزرگی رو به رو باشید! شما می‌توانید از روش هایی که در مقاله “آموزش باز کردن قفل آیکلود iCloud Activation Lock آیفون” عنوان کردیم برای عبور از قفل آیکلود گوشی خود استفاده کنید اما اگر در انجام این امر ناموفق باشید، عملا امکان استفاده دوباره از آن آیفون بدون ارائه مشخصات صحیح اپل آیدی را نخواهید داشت. در اینجاست که عدم حذف آیکلود آیفون مشکل ساز شده و می‌تواند به معضلی برای شما تبدیل شود. بنابراین همیشه قبل از اینکه یک آیفون دست دوم بخرید یا آیفون خود را به عنوان یک آیفون دست دوم به فروش برسانید، از غیر فعال بودن آیکلود، اپل آیدی و سرویس فایند مای آیفون گوشی اطمینان حاصل کنید.

حذف آیکلود آیفون و جلوگیری از ایجاد Activation Lock

اما چطور می‌توان سرویس آیکلود را در یک گوشی اپل کاملا متوقف یا بهتر بگوییم حذف کرد؟ انجام این کار به سادگی امکانپذیر است. بدین منظور کافیست مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

 • وارد منوی تنظیمات یا همان Settings آیفون شوید.
 • نام خودتان را (پروفایل اپل آیدی) از بالای صفحه انتخاب کنید.
 • گزینه iCloud را انتخاب نمایید.
 • به سمت پایین صفحه اسکرول کنید و گزینه Sign Out یا Delete Account را بزنید.
 • با حذف یا ساین اوت اکانت موافقت به عمل آورید.

به همین سادگی عملا حذف آیکلود آیفون شما انجام می‌شود. در برخی مواقع ممکن است از شما خواسته شود که رمز اپل آیدی خودتان را هم برای تایید حذف iCloud وارد کنید. بعد از اینکه آیکلود را حذف کردید به طور خودکار قابلیت Find My iPhone هم غیر فعال می‌شود. اگر قصد فروش گوشی خود را دارید بهتر است با انجام مراحل زیر، اپل آیدی خود را هم در گوشی ساین اوت کرده و غیر فعال نمایید:

 • وارد بخش Settings شوید.
 • نام پروفایل اپل آیدی خودتان را از بخش فوقانی صفحه انتخاب کنید.
 • به سمت پایین صفحه اسکرول نمایید و گزینه Sign Out را انتخاب کنید.
 • در صورت نیاز رمز اپل آیدی خودتان را وارد کنید.
 • با انتخاب گزینه Sign Out، غیر فعال شدن اپل آیدی از گوشی را تایید کنید.

به همین سادگی اپل آیدی شما هم از آیفون غیر فعل می‌شود و حذف آیکلود آیفون هم که در مرحله قبل انجام شده بود، پس می‌توانید بدون مشکل گوشی آیفون خود را فکتوری ریست کرده و آن را در اختیار خریدار جدید قرار دهید. هیچ مانعی هم وجود ندارد که خریدار جدید Apple ID شخصی خودش را در گوشی وارد کرده و مورد استفاده قرار دهد.

گوشی های سرقتی و حذف اکتیویشن لاک آن ها

در برخی مواقع ممکن است امکان حذف کردن اکتیویشن لاک در آیفون های خاصی وجود نداشته باشد! اما تحت چه شرایطی اینطور خواهد بود؟ این شرایط مربوط به زمانی می‌شود که کاربری گوشی آیفون خود را گم کند یا مطمئن باشد که گوشی توسط یک سارق ربوده شده و آن را از طریق سرویس آیکلود ریست دیتا (Erase iPhone) نماید. در اینگونه مواقع گوشی آیفون مورد نظر در سرور های اپل به عنوان گوشی سرقت شده یا گم شده تلقی خواهد شد و به هیچ عنوان امکان عبور از آیکلود اکتیویشن لاک یا همان حذف آیکلود آیفون به فرد جدید ارائه نمی‌شود.

حذف آیکلود آیفون و آشنایی با قفل آیکلود

در تصویر فوق سه حالت مختلف نمایان شده قفل آیکلود یا همان iCloud Activation Lock را مشاهده می‌کنید. اگر حالت های مشابه با عکس وسط و سمت راست در گوشی اپل شما نمایان شده باشد، عملا امکان استفاده از گوشی را نخواهید داشت و دستگاه به عنوان دستگاه گم شده یا سرقتی در سرورهای اپل شناسایی شده است، اما اگر حالت مشابه عکس سمت چپ در صفحه قفل آیکلود آیفون شما نمایان است، با ارائه مشخصات اپل آیدی به راحتی قادر به عبور از آن خواهید بود یا می‌توانید از سرویس مراکزی مثل مرکز تعمیرات آداک فیکس برای حذف آیکلود آیفون استفاده کنید.

حذف قفل آیکلود آیفون در آداک فیکس

در برخی مواقع ممکن است شرایط خاصی به وجود آید که شما با قفل آیکلود آیفون رو به رو شوید اما به صاحب قبلی گوشی دسترسی نداشته باشید تا قادر به گرفتن مشخصات اپل آیدی و عبور از این قفل باشید! در اینگونه مواقع می‌توانید از سرویس آداک فیکس و کارشناسان این مرکز کمک بگیرید. در مرکز تعمیرات تخصصی موبایل آداک فیکس حذف آیکلود آیفون با استفاده از مدرن ترین متدهای رسمی روز دنیا انجام می‌گیرد. بنابراین اگر با این قفل دردسرساز رو به رو شده‌اید نگران نباشید چون امکان از بین بردن آن وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرویس آداک فیکس و حذف iCloud Activation Lock در این مرکز کافیست با شماره 77921002 تماس حاصل کنید.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به صحبت در رابطه با قفل آیکلود و همچنین نحوه غیر فعال سازی و حذف آن پرداختیم. توجه کنید که اگر آیفون دست دومی می‌خرید یا قصد فروش آیفون خود را دارید حتما سرویس آیکلود را در آن غیر فعال کرده و Apple ID خودتان را هم از گوشی ساین اوت نمایید و بعد از فکتوری ریست دستگاه، آن را به کاربر جدید بدهید. برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با حذف آیکلود آیفون با شماره 77921002 تماس حاصل کنید و از کارشناسان مرکز تعمیرات تخصصی موبایل آداک فیکس راهنمایی بخواهید.

مطالب مشابه