رفع مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون

  • ۷:۴۰ ق.ظ
  • اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۹
رفع مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون

یکی از مشکلات شایعی که خیلی از کاربران آیفون های اپل با آن رو به رو می‌شوند مربوط به درست کار نکردن آنتن گوشی و بروز اختلال در عملکرد و شناسایی سیم کارت می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم بیشتر در مورد جزئیات این موضوع صحبت کنیم و راه حل هایی را برای رفع مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون خدمتتان عنوان کنیم. با آداک فیکس همراه شوید.

مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون

یکی از مشکلات عجیبی که خیلی از کاربران آیفون های اپل از آن گلایه می‌کنند و با آن رو به رو هستند مربوط به درست کار نکردن سیم کارت ها و پریدن دائمی آنتن گوشی می‌شود. این وضعیت می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و با جزئیات متفاوتی در هر گوشی اپل نمایان گردد. به عنوان مثال برخی کاربران ممکن است مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون را به صورتی تجربه کنند که بعد از برقراری تماس تلفنی اتفاق بیفتد و برخی دیگر از کاربران ممکن است بدون دلیل و در بازه های زمانی غیر قابل پیش‌بینی با این مشکل رو به رو شوند.

این مشکل که متاسفانه خیلی هم شایع است با شناسایی نشدن سیم کارت تفاوت دارد. در این مشکل سیم کارت گوشی شناسایی می‌شود اما در اتصال شبکه آن اختلال به وجود خواهد آمد و گاها آنتن گوشی قطع و وصل خواهد شد. بنا به گزارش برخی کاربران عباراتی مثل No Service، SOS Only و Searching هم در بعضی مواقع در گوشه صفحه نمایش موبایل نمایان شوند. قبل از اینکه به ادامه مطلب بپردازیم باید بگوییم که تقریبا در 80 درصد مواقع مواجه شدن با مشکلات این چنینی و مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون به موارد نرم افزاری مربوط می‌شود!

بنابراین در اغلب مواقع می‌توان این مشکل را با انجام برخی اقدامات سخت افزاری رفع کرد. در صورتی که مشکل گوشی اپل شما بعد از انجام راه حل های نرم افزاری همچنان رفع نشد، باید دستگاه را به یک تعمیرکار خوب واگذار کنید تا بررسی های لازم روی آن انجام شوند و پس از عیب یابی و مشخص شدن منشاء مشکل نسبت به رفع آن اقدام گردد. برای انجام این کار تیم آداک فیکس می‌تواند بهترین گزینه باشد. تعمیر آیفون در این مرکز با بردی تخصصی و به دست مجرب ترین کارشناسان صورت می‌پذیرد. در ادامه به معرفی بهترین روش ها برای رفع مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون می‌پردازیم. با آداک فیکس همراه شوید.

قدم اول: ریستارت گوشی

رفع مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون

اولین و ساده ترین راه حلی که توصیه داریم از آن استفاده کنید مربوط به ریستارت کردن موبایلتان می‌شود. در خیلی از مواقع ممکن است یک باگ کوچک نرم افزاری منجر به بروز مشکل و اختلال در سرویس آنتن گوشی شما شده باشد و با ریستارت ساده دستگاه این مشک برطرف شود. بنابراین در اولین قدم گوشی موبایل اپل خودتان را ریستارت کنید. در آیفون های اپل گزینه اختصاصی برای انجام این کار وجود ندارد، بنابراین لازم است ابتدا با فشرده نگه داشتن دکمه پاور (Power) و سپس کشیدن اسلایدر ارائه شده به سمت گزینه Power Off گوشی خود را خاموش کنید و سپس دوباره آن را با فشردن دکمه پاور روشن نمایید. بعد از ریستارت گوشی عملکرد آنتن دستگاه را بررسی کنید. اگر مشکل باز هم وجود داشت از راه حل های بعدی کمک بگیرید.

قدم دوم: نصب مجدد سیم کارت

این احتمال وجود دارد که مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون شما با نصب مجدد سیم کارت هم رفع شود. البته احتمال موفقیت آمیز بودن این راه حل در حالتی که ریستارت کردن گوشی موفق عمل نکرده پایین است اما به هر حال توصیه داریم از آن استفاده کنید و به عنوان یک آپشن آن را نادیده نگیرید. برای خارج کردن سیم کارت آیفون ها باید از سوزن اختصاصی استفاده کنید که بدین منظور به همراه گوشی و باکس آن ارائه می‌شود. بعد از اینکه سیم کارت را خارج کردید کاملا لبه های خشاب آن را تمیز نمایید.

می‌توانید روی سطح خود سیم کارت را هم با استفاده از پنبه کوچک آغشته به الکل تمیز کنید. بعد از انجام این کار دوباره سیم کارت را داخل خشابش قرار دهید و حتما از وصل کردن درست و دقیق سیم کارت بر روی خشاب مطمئن شوید. حالا خشاب و سیم کارت را داخل شیارش قرار داده و در صورت نیاز گوشی اپل خودتان را ریستارت کنید. به احتمال زیاد مشکل پریدن های آنتن یا نمایان شدن عبارتی مثل No Service، SOS Only یا Searching رفع می‌شود و قادر به استفاده بدون ‌مشکل از سیم کارت گوشی خواهید بود.

قدم سوم: اطمینان از رجیستر بودن و انتقال مالکیت

برای جلوگیری از قاچاق گوشی های موبایل سرویسی تحت عنوان سرویس رجیستری موبایل راه اندازی شده که توانسته تا حد زیادی آمار قاچاق گوشی های هوشمند را کاهش دهد. بنا به قوانین طرح رجیستری هر گوشی باید به نام یک مالک خاص در سامانه‌ای تحت عنوان همتا به ثبت برسد. همچنین هر گوشی برای اینکه بتواند با سیم کارت های مختلف داخلی قابل استفاده باشد می‌بایست یک کد فعالسازی اختصاصی به همراه خود داشته و عملا در سامانه همتا رجیستر شود. با رجیستر شدن یک گوشی به نام کاربری خاص، فقط سیم کارت هایی در آن گوشی قابل استفاده خواهند بود که به نام همان کاربر باشند.

از سمت دیگر اگر گوشی با کد رجیستری اختصاصی خودش در سامانه همتا فعال نشود، بعد از مدت زمان مشخصی قابلیت استفاده در کنار سیم کارت های داخلی را از دست می‌دهد. بنابراین شما باید مطمئن شوید که گوشی آیفون شما با نام خودتان و در پنل اختصاصی سامانه همتای خودتان به ثبت رسیده باشد. اگر آیفون را به عنوان یک آیفون دست دوم خریداری کرده‌اید، حتما باید پروسه انتقال مالکیت طی شود و به موجب آن صاحب قبلی گوشی کد فعالسازی را در اختیار شما قرار دهد و شما با استفاده از آن کد، انتقال مالکیت را تکمیل کنید.

 بنابراین ممکن است مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون شما و نمایان شدن عباراتی مثل Search9ing، No Service یا SOS Only در گوشه ال سی دی به این دلیل باشد که گوشی شما رجیستر شده نیست یا انتقال مالکیت را انجام نداده‌اید و گوشی به نام شما در سامانه همتا ثبت نشده باشد. همچنین حتما مطمئن شوید سیم کارتی که در آیفون خود استفاده می‌کنید سیم کارتی است که با کد ملی شخصی خودتان به ثبت رسیده باشد و تطبیق آن با مد ملی سامانه همتا صورت پذیر. اگر از وجود نداشتن مشکل در موارد ذکر شده مربوط به طرح رجیستری موبایل اطمینان دارید، از راه حل های بعدی استفاده کنید.

قدم چهارم: فورس ریستارت و رفع مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون

یکی دیگر از راه حل ها و اقداماتی که بنا به ادعای برخی کاربران در رفع مشکل آنتن دهی گوشی های آیفون و پریدن آن موثر است مربوط به فورس ریستارت (Force Restart) می‌شود. فورس ریستارت اقدامی است که به موجب آن برای یک لحظه اتصال باتری از گوشی متوقف خواهد شد و بدین سبب دستگاه بالاجبار ریستارت می‌شود. بنابراین در این حالت شاهد یک ریبوت سخت افزاری خواهیم بود که می‌تواند خیلی از باگ ها و اختلال های موقت به وجود آمده دستگاه را برطرف سازد. بنابراین بد نیست از این راه حل هم استفاده کنید. برای انجام این کار در آیفون های 8 و مدل های جدیدتر باشد یک مرتبه دکمه افزایش صدا (Volume Up) را بزنید و پشت سر آن دکمه کاهش صدا (Volume Down) را بفشارید و سپس دکمه پاور (Power) گوشی را چند ثانیه نگه دارید تا دستگاه ریستارت شود.

در آیفون های 7 و 7 پلاس هم برای انجام فورس ریستارت باید دکمه های پاور و کاهش صدا را به طور همزمان برای مدت زمانی در حدود 10 ثانیه نگه دارید. در آیفون های قدیمی تر اپل هم برای انجام فورس ریستارت باید به صورت همزمان دکمه های پاور و هوم (Home) را فشرده و نگه دارید. بعد از اینکه گوشی آیفون خود را فورس ریستارت کردید، عملکرد سیم کارت و آنتن دهی گوشی را بررسی نمایید. به احتمال زیاد مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون برطرف می‌شود. اگر اینطور نشد باید از راه حل های بعدی استفاده کنید.

قدم پنجم: آپدیت iOS

آپدیت نبودن سیستم عامل گوشی گاها می‌تواند منجر به پدیدار شدن باگ های ریزی در عملکرد دستگاه شود، بنابراین اکیدا توصیه داریم همیشه جدیدترین نسخه سیستم عامل iOS را روی آیفون خود نصب و از آن استفاده نمایید. برای بررسی اینکه آیا سیستم عامل گوشی اپل شما به روز است یا خیر می‌توانید به مسیر Settings > General > Software Update بروید. اگر آپدیت برای گوشی شما در دسترس باشد در این قسمت مشخص و قابل مشاهده خواهد بود. طبیعتا برای بررسی این مسئله گوشی باید به یک شبکه اینترنت وای فای مناسب وصل باشد.

در صورتی که آپدیتی برای گوشی اپل شما در دسترس است گزینه Download and Install را انتخاب کنید و منتظر باشید تا دانلود فایل به روز رسانی جدید iOS انجام شود. سپس گزینه Install را بزنید تا فرآیند آپدیت سیستم عامل موبایلتان آغاز شود. منتظر باشید تا این پروسه به پایان برسد و گوشی ریستارت گردد. احتمالا با انجام این کار مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون برطرف خواهد شد و می‌توانید بدون مشکل از آن استفاده کنید.

قدم هفتم: فعال و غیر فعال کردن حالت پرواز

یکی از راه حل های عجیبی که بنا به گزارش برخی از کاربران می‌تواند مشکلاتی از قبیل مشکل پریدن های بی‌دلیل آنتن سیم کارت و نمایان شدن عباراتی مثل No Service، SOS Only و غیره را در آیفون های اپل برطرف سازد مربوط به فعال سازی حالت پرواز و غیر فعال کردن مجدد آن می‌شود. برای انجام این کار کافیست از منوی کنترل سنتر (Control Center) آیفون خود استفاده کنید. بدین منظور انگشت خود را از پایین صفحه به سمت بالا بکشید تا منوی مذکور نمایان شود. سپس آیکون گزینه‌ای که شکل یک هواپیما در آن ارائه شده را انتخاب کنید. اجازه دهید گوشی برای مدت زمان 4 دقیقه در همان حالت پرواز باقی بماند و سپس دوباره با لمس آیکون مذکور، حالت پرواز را غیر فعال کنید. حالا عملکرد سیم کارت را در دستگاه بررسی کنید.

قدم هشتم:  فعالسازی تنظیم خودکار زمان و تاریخ

در صورتی که تنظیمات تاریخ و زمان گوشی شما روی حالت خودکار تنظیم نشده باشند، احتمال بروز مشکلاتی مثل مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون زیادتر می‌شود. بنابراین شاید همین مسئله منجر به ایجاد مشکل مذکور در گوشی اپل شما شده باشد. بنابراین توصیه داریم از طریق منوی تنظیمات گوشی فعال بودن این قابلیت را بررسی کنید و اگر غیر فعال است نسبت به فعالسازی آن اقدام نمایید. بدین منظور کافیست به شرح زیر عمل کنید:

رفع مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون

  • وارد بخش Settings شوید.
  • گزینه General را انتخاب کنید.
  • گزینه Date & Time را انتخاب نمایید.
  • اسلایدر کنار گزینه Set Automatically را بررسی کنید و اگر در حالت فعال قرار ندارد، آن را فعال کنید.

پس از فعالسازی گزینه نام برده شده یک مرتبه گوشی اپل خودتان را ریستارت کنید. سپس وضعیت عملکرد سیم کارت در گوشی و آنتن دهی آن را بررسی نمایید. احتمالا مشکل گوشی و پریدن آنتن آن رفع می‌شود. طبیعتا اگر اینطور نشد باید از راه حل های بعدی کمک بگیرید.

قدم نهم: غیر فعال کردن eSIM و رفع مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون

در آیفون های جدیدتر اپل که قابلت پشتیبانی از eSIM را دارند احتمال بروز مشکل آنتن به مراتب بیشتر از دیگر نسخه های آیفون است. عموما به دلیل تداخل قوانین طرح رجیستری موبایل و قابلیت eSIM بروز مشکل مذکور زیاد در گوشی هایی که از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند رخ می‌دهد. اما راه حل رفع مشکل چیست؟ بدین منظور باید قابلیت eSIM را در آیفون خودتان غیر فعال کنید تا فقط سیم کارت فیزیکی گوشی از سمت آن شناسایی و مورد استفاده قرار گیرد. برای انجام این کار باید مسیر Settings > Cellular > Cellular Plans را طی کنید و سپس گزینه Remove Cellular Plans را برای سیم کارت اول گوشی انتخاب نمایید تا پلن های آن به طور کامل حذف و غیر فعال شوند. سپس گوشی را ریستارت نمایید و دوباره عملکرد سیم کارت را در آن بررسی کنید. به احتمال زیاد مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون شما رفع می‌شود.

قدم دهم: ریست تنظیمات شبکه (Reset Network Settings)

راه حل بعدی که توصیه داریم از آن استفاده کنید مربوط به ریست کردن تنظیمات شبکه آیفون می‌شود. دقت داشته باشید که با انجام این کار تمام تنظیمات و اطلاعات ذخیره شده دستگاه در حالت نتورک و شبکه های ارتباطی از بین می‌روند و حذف خواهند شد. به عنوان مثال اگر گوشی آیفون شما قبلا به یک شبکه وای فای وصل شده باشد و رمز آن را ذخیره کرده باشد، این رمز که منجر به اتصال خودکار گوشی به آن شبکه وای فای می‌شود با ریست تنظیمات شبکه از حافظه گوشی اپل حذف می‌گردد.

رفع مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون

خوشبختانه در خیلی از مواقع ریست تنظیمات شبکه مشکلات سیم کارت آیفون ها ی اپل را خیلی سریع رفع می‌کند. اما چطور می‌توان تنظیمات شبکه سیم کارت گوشی آیفون را ریست کرد؟ برای انجام این کار باید به مسیر Settings > General > Reset بروید و سپس گزینه Reset Network Settings را انتخاب کنید و با انجام آن موافقت به عمل آورید. ظرف چند ثانیه ریست تنظیمات شبکه آیفون شما انجام می‌شود. حالا گوشی خود را ریستارت کنید و وضعیت سیم کارت آن را بررسی نمایید. به احتمال زیاد مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون شما رفع می‌شود.

قدم یازدهم: ریستور بکاپ قدیمی تر

اگر تا پیش از این مشکل آنتن دهی در گوشی آیفون شما وجود نداشته و احساس می‌کنید که به تازگی به این مشکل رو به رو شده‌اید، توصیه دارید یک فایل بکاپ قدیمی تر را در گوشی خود ریستور کنید. برای انجام این کار هم می‌توانید از بکاپ های آیکلود (iCloud) و هم از بکاپ های آیتیونز (iTunes) استفاده نمایید. اگر به خاطر داشته باشید ما پیش از این در مقاله بکاپ گرفتن از آیفون در 5 دقیقه! روش های بکاپ گیری از محتوای آیفون های اپل را برایتان شرح داده بودیم. پس بد نیست نیم نگاهی هم به آن مقاله داشته باشید و مطمئن شوید که بکاپ مناسبی جهت ریستور در گوشی دارید. بعد از اینکه بک آپ مورد نظر را در آیفون خود ریستور کردید، اطلاعات گوشی متناسب با همان فایل بکاپ تغییر پیدا می‌کنند و به احتمال زیاد مشکل پریش آنتن آیفون یا نمایان شدن عبارتی مثل No Service، No SIM، SOS Only و غیره هم برطرف می‌شود.

قدم دوازدهم: اطمینان از سلامت سیم کارت و فعال بودن سرویس آن

نکته مهم بعدی که توصیه داریم حتما به آن توجه کنید مربوط به سلامت سیم کارت و همچنین اطمینان از فعال بودن سرویس آن می‌شود. برای انجام این کار می‌توانید سیم کارت خود را در یک گوشی دیگر قرار داده و عملکردش را تست کنید. در صورتی که سیم کارت در گوشی جدید هم با مشکل آنتن دهی رو به رو بود، مطمئن باشید که مشکل از سمت سیم کارت است اما اگر در گوشی جدید مشکلی مشاهده نشد، پس منشاء مشکل ایجاد شده از آیفون است. همچنین توصیه می‌کنیم برای اطمینان هم که شده تماسی با پشتیبانی اپراتور سرویس دهنده سیم کارت خود برقرار کنید و مشکل خویش را با آن ها در میان بگذارید و مطمئن شوید که سیم کارتتان مشکلی نداشته باشد.

قدم سیزدهم: فکتوری ریست (Factory Reset)

در صورتی که هیچ کدام از روش های قبلی نام برده شده نتوانستند مشکل آنتن آیفون شما را برطرف سازند، توصیه داریم گوشی خودتان را فکتوری ریست کنید. فکتوری ریست پروسه‌ای است که به موجب آن تمام اطلاعات دستگاه حذف شده و گوشی با تنظیمات پیش فر کارخانه راه اندازی می‌شود. بنابراین در نظر داشته باشید که با انجام این کار همه اطلاعات موبایل خود را از دست می‌دهید.ضمنا اکیدا توصیه داریم برای مواجه نشدن با قفل آیکلود (Activation Lock) حتما قابلیت Find My iPhone را قبل از انجام فکتوری ریست در آیفون خود غیر فعال کنید.

رفع مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون

مسیری که باید برای انجام فکتوری ریست در آیفون های اپل طی شود به صورت Settings > General > Reset > Erase All Content and Settings خواهد بود. در برخی مواقع ممکن است بعد از انتخاب گزینه مذکور ملزم به وارد کردن پسورد آیفون شوید. با انجام این کار گوشی فکتوری ریست می‌شود و بعد از چند دقیقه با تنظیمات پیش فرض و اولیه راه اندازی خواهد شد و شما باید مراحل ستاپ آیفون را طی کنید. بعد از طی کردن این مراحل گوشی عملا بوت شده و می‌توانید از آن استفاده کنید. حالا عملکرد سیم کارت را بررسی نمایید. به احتمال زیاد مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون رفع می‌شود.

قدم چهاردهم: از تیم آداک فیکس کمک بخواهید!

اگر هیچ از روش ها و راه حل هایی که به آن ها اشاره گردیم نتوانستند مشکل آنتن گوشی آیفون شما را رفع کنند و همچنین با پریدن آنتن یا نمایان شدن عباراتی مثل Searching، No SIM، SOS Only، No Service و غیره مواجه هستید توصیه داریم از یک متخصص و تعمیرکار با تجربه کمک بگیرید. بدین منظور می‌توانید از سرویس آداک فیکس استفاده کنید. در مرکز تعمیرات تخصصی موبایل آداک فیکس انواع تعمیرات نرم افزاری موبایل و همچنین تعمیرات سخت افزاری با گارانتی و بکارگیری بهترین تجهیزات و به دست افراد با تجربه و متخصص انجام می‌شود. بنابراین در صورتی که برای رفع مشکل پریدن آنتن گوشی اپل آیفون خود به بن بست رسیده‌اید، نگران نباشید و ضمن تماس با شماره 77921002 تز کارشناسان مرکز تعمیرات ما راهنمایی بخواهید.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی چهارده راه حل مختلف پرداختیم که می‌توانند برای رفع مشکل پریدن آنتن در آیفون های اپل و نمایش عباراتی مثل Searching و No Service و غیره مورد استفاده قرار گیرند. اگر روش های نرم افزاری نام برده شده نتوانستند در رفع مشکل گوشی اپل شما موثر باشند باید از یک تعمیرکار مجرب کمک بخواهید. کارشناسان آداک فیکس در این راستا بهترین گزینه برای انتخاب محسوب می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 77921002 تماس حاصل کنید.

مطالب مشابه