آموزش باز کردن قفل آیکلود iCloud Activation Lock آیفون

  • ۶:۲۸ ق.ظ
  • اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۹
باز کردن قفل آیکلود iCloud Activation Lock آیفون

یکی از قابلیت های امنیتی که اپل در سیستم عامل iOS ارائه کرده و گاها می‌تواند برای برخی افراد مشکل ساز شود، قابلیت iCloud Activation Lock یا به اصطلاح قفل آیکلود است. اما این قفل چیست و از کجا آمده و چرا روی گوشی نمایان می‌شود؟ همچنین برای عبور از آن چه راه حل هایی قابل استفاده خواهد بود؟ در ادامه این مطلب به طور جامع در مورد باز کردن قفل آیکلود و ماهیت iCloud Activation Lock صحبت می‌کنیم. با آداک فیکس همراه باشید.

قفل آیکلود چیست؟ | iCloud Activation Lock

قفل آیکلود یا همان  Activation Lock یک قابلیت امنیتی است که شرکت اپل برای محافظت از اطلاعات کاربرانش و همچنین جلوگیری از بروز حالت هایی مثل امکان استفاده از آیفون های سرقتی در سیستم عامل iOS ارائه می‌کند. همانطور که می‌دانید هر کاربر اپل دارای یک اپل آیدی (Apple ID) است و آن را در آیفون یا آیپد خودش فعال می‌کند. این اپل آیدی با سرورهای اپل سینک شده و در ارتباط خواهد بود. حال اگر کاربر قابلیت Find My iPhone را در گوشی خودش فعال کند، قادر می‌شود که موقعیت مکانی آیفون خودش را ردیابی کرده یا دستوراتی از قبیل ریست شدن اطلاعات گوشی یا ارائه زنگ هشدار و پیغام بر روی آن را صادر نماید. اما این موضوع چه ارتباطی به باز کردن قفل آیکلود و Activation Lock دارد؟

قفل iCloud در واقع به دلیل فعال باقی گذاشتن قابلیت Find My iPhone پدیدار می‌شود. اگر کاربری این قابلیت را در گوشی اپل آیفون خودش فعال باقی بگذارد و سپس دستگاه را فکتوری ریست کند، به محض بوت شدن دوباره آیفون با صفحه iCloud Activation Lock رو به رو خواهد شد که صفحه‌ای مشابه بتا عکس زیر است. این کاربر تا زمانی که ایمیل و رمز اپل آیدی فعال پیشین گوشی را وارد نکند، عملا قادر به استفاده از آیفون نخواهد بود! اما این قابلیت چه منفعتی دارد و چرا در برخی مواقع نیازمند باز کردن قفل آیکلود خواهیم بود؟ منفعت این قابلیت روشن است! به موجب قابلیت مذکور امکان استفاده از گوشی های سرقتی از بین می‌رود!

باز کردن قفل آیکلود iCloud Activation Lock آیفون

به عنوان مثال تصور کنید گوشی اپل آیفون شما با فعال بودن قابلیت Find My iPhone به سرقت برده می‌شود. در این شرایط اگر سارق گوشی شما را فکتوری ریست کند با پیغام اکتیویشن لاک رو به رو خواهد شد و تا پیش از وارد کردن مشخصات Apple ID شما نمی‌تواند از گوشی استفاده کند. جتی اگر وی گوشی شما را فکتوری ریست نکند هم شما می‌توانید از طریق قابلیت Find My iPhone به صورت از راه دور این کار را انجام دهید و منجر به فعالسازی قفل آیکلود شده و عملا امکان استفاده سارق از گوشی را غیرممکن سازید. بنابراین قابلیت مذکور که به آن آیکلود اکتیویشن لاک گفته می‌شود یک قابلیت امنیتی است که مختص سیستم عامل iOS محسوب می‌شود.

اما چرا باید کاربری که یک گوشی را به طور قانونی خریداری کرده است در پی باز کردن قفل آیکلود و دور زدن Activation Lock باشد؟ دلایل زیادی بدین منظور وجود دارند. به عنوان مثال ممکن است فروشنده گوشی قفل از اقدام مبنی بر فکتوری ریست آیفون خود، قابلیت Find My iPhone را در آن غیر فعال نکرده باشد و بدین ترتیب مشکل مذکور پدیدار گردد. همچنین احتمال دارد کاربر بنا به هر دلیل رمز اپل آیدی خود را فراموش کرده باشد و بعد از فکتوری ریست گوشی با iCloud Activation Lock رو به رو گردد و در پی روشی برای عبور از این قفل باشد. در ادامه این مطلب به معرفی روش هایی می‌پردازیم که امکان عبور از قفل Activation Lock آیفون را ممکن می‌سازند. با  همراه باشید.

باز کردن قفل آیکلود آیفون یا اکتیویشن لاک (Activation Lock)

در این بخش به روش هایی اشاره می‌کنیم که با استفاده از آن ها می‌توانید قفل اکتیویشن لاک آیفون را غیر فعال کنید و به نوعی آن را دور بزنید. دقت داشته باشید که این قابلیت یکی از قابلیت های امنیتی بسیار جالب و کاربردی اپل است و در برخی مواقع احتمال دارد به دلیل اینکه آیفون مورد نظر به عنوان یک گوشی سرقت شده گزارش شده و در دیتابیس اپل ثبت گردیده باشد، هیچ راهی برای عبور از آن وجود نداشته باشید. روش هایی که می‌توانید از آن ها برای باز کردن قفل آیکلود آیفون استفاده کنید به شرح زیر هستند:

روش اول: دستیابی به اطلاعات Apple ID

ساده ترین و بهترین روشی که می‌توانید از آن برای باز کردن قفل Activation Lock در آیفون های اپل استفاده کنید مربوط به دستیابی به اطلاعات اپل آیدی می‌شود که در گوشی فعال بوده است. با وارد کردن اطلاعات اپل آیدی مورد نظر به راحتی قفل آیکلود برداشته خواهد شد و گوشی راه اندازی می‌شود. سپس می‌توانید با مراجعه به منوی تنظیمات دستگاه قابلیت Find My iPhone را غیر فعال کنید تا در آینده با مشکل مشابه رو به رو نشوید. اگر رمز اپل آیدی خود را فراموش کرده‌اید، سعی کنید آن را به خاطر آورید یا از روش های بازیابی رمز Apple ID استفاده کنید. اگر آیفون را از فرد دیگری خریداری کرده‌اید و مشخصات اپل آیدی او در گوشی فعال بوده است، باید از روی بخواهید که با ارائه مشخصات Apple ID خودش به شما کمک کند یا از طریق سایت آیکلود وارد بخش Find My iPhone شود و گوشی شما را از لیست گوشی های تحت حفاظت اپل آیدی خودش خارج نماید. اگر بنا به هر دلیل راهی برای دستیابی به اطلاعات اپل آیدی فعال در گوشی ندارید باید از راه حل های بعدی استفاده کنید.

 روش دوم: از کارشناسان آداک فیکس کمک بخواهید

اگر نمی‌توانید به اطلاعات اپل آیدی گوشی دسترسی پیدا می‌کنید می‌توانید از سرویس تعمیرات نرم افزاری موبایل شرکت آداک فیکس برای باز کردن قفل آیکلود کمک بگیرید. کارشناسان این مرکز با استفاده از روش ها و متدها خاص و همچنین دسترسی به منابع مختلف می‌توانند برای از بین بردن قفل Activation Lock گوشی به شما کمک کنند. سرویس مشابه قفل گشایی از اکتیویشن لاک آیفون ممکن است توسط مراجع و مراکز دیگری هم ارائه شود اما شما با بهره‌گیری از خدمات آداک فیکس یک تعمیر سریع، مطمئن و کم هزینه‌تر را تجربه خواهید کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرویس آنلاک Activation Lock آیفون های اپل در مرکز آداک فیکس با شماره 77921002 تماس حاصل کنید.

روش سوم: آنلاک با نرم افزارهای خاص

برخی نرم افزارهای خاص وجود دارند که بنا به گزارش برخی کاربران می‌توانند در دور زدن قفل آیکلود آیفون ها موثر واقع شوند. البته طبق بررسی که ما داشتیم ضریب موفقیت این نرم افزارها و ابزارهای ارائه شده بسیار پایین است و تقریبا در اغلب مواقع باز کردن قفل آیکلود با آن ها ناممکن خواهد بود اما به هر حال می‌توانید از این روش به عنوان یک راه حل استفاده کنید. نرم افزارهای زیادی بدین منظور ارائه شده‌اند که یکی از محبوب ترین و مشهورترین آن ها برنامه iBypasser است که با کلیک بر روی این قسمت به صفحه دانلود آن هدایت خواهید شد. متاسفانه این برنامه فقط دارای نسخه سازگار با سیستم عامل مک او اس بوده و نسخه ویندوزی برای آن ارائه نشده است.

باز کردن قفل آیکلود iCloud Activation Lock آیفون

بعد از دانلود برنامه آن را روی سیستم خود نصب کنید . سپس گوشی آیفون خود را در حالتی که روی صفحه اکتیویشن لاک قرار دارد به کامپیوتر وصل نمایید و برنامه iBypasser را اجرا کنید. تیک گزینه موافقت با قوانین برنامه را بزنید و روی گزینه Start کلیک نمایید. مشاهده خواهید کرد که برنامه شروع به دانلود یک پکیج می‌کند.

باز کردن قفل آیکلود iCloud Activation Lock آیفون

اجازه دهید این پکیج روی سیستم شما دانلود شود. مدت زمانی که برای دانلود این پکیج لازم است با توجه به سرعت اینترنت شما متغیر خواهد بود. بعد از اینکه پکیج مورد نظر دانلود شد، در محیط برنامه به صفحه جدیدی هدایت می‌شوید که باید روی گزینه Next کلیک کنید.

بدین ترتیب پروسه باز کردن قفل آیکلود از طریق برنامه iBypasser آغاز می‌شود. اجازه دهید مراحل لازم طی شوند. اگر قفل Activation Lock آیفون با موفقیت باز شود، پیغامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن این پروسه دریافت خواهید کرد و با ریستارت آیفون خود دیگر خبری از این قابلیت امنیتی نخواهد بود. اما اگر همچنین با صفحه اکتیویشن لاک مواجه شدید این روش برایتان کارایی لازم را نداشته است.

روش چهارم: مکاتبه با اپل

یکی دیگر از روش هایی که بنا به گزارش برخی از کاربران و سایت های مختلف می‌تواند منجر شود که اپل قفل Activation Lock آیفون را در گوشی کاربر غیر فعال کند مربوط به مکاتبه با پشتیبانی این شرکت می‌شود. در این روش شما باید یک فاکتور رسمی مبنی بر اینکه گوشی اپل آیفون مورد نظر را از یک فرد دیگر خریداری کرده‌اید ارائه کنید و همچنین با ارائه شواهد و مدارک مناسب اپل را قانع کنید که صاحب قبلی گوشی قابلیت Find My iPhone را برای آیفون خودش غیر فعال نکرده و شما هم به هیچ وجه به او دسترسی ندارید. دقت داشته باشید که برای انجام موفقیت آمیز این روش باید حتما مدارک و شواهد مناسبی ارائه کنید و حتما هم به زبان انگلیسی مسلط باشید. بنا به گزارش برخی کاربران اپل در این شرایط خودش نسبت به باز کردن قفل آیکلود گوشی کاربری که مطمئن شده باشد مشکلی این چنینی برای وی به وجود آمده است اقدام خواهد کرد.

جلوگیری از فعال شدن قفل آیکلود Activation Lock

حالا که با روش های از بین بردن قفل Activation Lock آیکلود در آیفون های اپل آشنا شدید، بهتر است به نکاتی اشاره کنیم که می‌توانند مانع از مواجه شدن شما با این مشکل شوند. در قدم اول همیشه سعی کنید مشخصات اپل آیدی (Apple ID) خودتان را به خاطر بسپارید یا آن را در گوشه‌ای ذخیره و یادداشت نمایید که اگر فراموش شد قادر به بازیابی آن باشید. در قدم دوم توصیه داریم همیشه قبل از انجام اقداماتی مثل فکتوری ریست (Factory Reset) یا ریست کامل آیفون از طریق سرویس های نظیر آیکلود (iCloud) و برنامه آیتیونز (iTunes) حتما قابلیت Find My iPhone گوشی را غیر فعال کنید، در غیر این صورت احتمال مواجه شدن با Activation Lock به شدت افزایش می‌یابد.

مسئله بعدی که باید به آن توجه کنید مربوط زمانی می‌شود که قصد خرید یک گوشی اپل آیفون دست دوم را دارید. در اینگونه مواقع حتما از فروشنده بخواهید که Apple ID خودش را به طور کامل از گوشی حذف کند و با مراجعه به پنل مدیریت آیکلود خود، آیفون را از لیست آیفون های سینک شده با اپل آیدی خودش حذف نماید. حتما بعد از خرید گوشی اپل باید Apple ID خودتان را در آن فعال کنید تا با مشکل Activation Lock رو به رو نشده و نیاز به باز کردن قفل آیکلود نداشته باشید. با در نظر گرفتن این نکات حتی اگر مشکل برایتان به وجود آید و با قفل آیکلود مواجه شوید هم خیلی راحت قادر به عبور از آن خواهید بود.

باز کردن قفل آیکلود : جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به آموزش باز کردن قفل آیکلود آیفون یا همان Activation Lock (اکتیویشن لاک) پرداختیم. همچنین به نکاتی اشاره داشتیم که با توجه به آن ها می‌توانید از مواجه شدن با این قفل امنیتی خودداری کنید یا بستری ایجاد کنید که خیلی راحت تر و بدون دردسر قادر به عبور از این لایه امنیتی باشید. در صورتی که برای عبور از Activation Lock آیفون دچار مشکل شده‌اید و شخصا قادر به رفع آن نیستید، می‌توانید از کارشناسان آداک فیکس کمک بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره کافیست با شماره 77921002 تماس حاصل کنید.

مطالب مشابه