شارژ سریع گوشی چیست؟ | صفر تا صد Quick Charge

  • ۹:۵۹ ق.ظ
  • اردیبهشت ۱, ۱۳۹۹
شارژ سریع گوشی چیست؟ | صفر تا صد Quick Charge

تکنولوژی شارژ سریع (Quick Charge) فناوری است که به موجب آن مدت زمان مورد نیاز برای شارژ کردن باتری گوشی های موبایل کاهش پیدا می‌کند یا به بیان دیگر سرعت شارژ شدن باطری گوشی ها افزایش می‌یابد. اما این تکنولوژی دقیقا چطور این امر را امکانپذیر می‌سازد و آیا استفاده از آن به باتری موبایل آسیب می‌زند؟ در این مقاله به طور جامع در مورد شارژ سریع گوشی های موبایل و جزئیات آن صحبت می‌کنیم. با آداک فیکس همراه باشید.

آشنایی با شارژ سریع گوشی یا Quick Charge

یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی که این روزها در اسمارتفون ها بکار می‌رود و مورد استقبال کاربران هم قرار گرفته، تکنولوژی Quick Charge یا شارژ سریع است. این تکنولوژی بستری را فراهم می‌سازد که به موجب آن شارژ باتری موبایل سریعتر از حالت عادی انجام می‌شود و بدین ترتیب کاربران می‌توانند در یک بازه زمانی کوتاه درصد قابل ملاحظه‌ای از ظرفیت باطری خودشان را شارژ کنند. اما چرا همچنین تکنولوژی و قابلیتی در اسمارتفون های امروزی ارائه می‌شود و اصلا ایده پیاده سازی تکنولوژی شارژ سریع گوشی موبایل از کجا ایجاد شد؟ آیا استفاده از این قابلیت می‌تواند به باتری گوشی آسیب بزند و عمر مفید آن را کاهش دهد؟

همانطور که می‌دانید گوشی های موبایل طی چند سال اخیر به شدت پیشرفت کرده‌اند. این پیشرفت در زمینه های مختلف سخت افزاری و نرم افزار رخ داده است. به عنوان پردازنده مرکزی گوشی های موبایل را در نظر بگیرید که امروز قدرتی دارند که حتی فراتر از قدرت پردازنده کامپیوترها در چند دهه قبل محسوب می‌شود. یا کیفیت ال سی دی موبایل های جدید را در نظر بگیرید که تا چه اندازه پیشرفت داشته‌اند. شاید 10 سال قبل هیچکس تصور نمی‌کرد که روزی گوشی های موبایل به صفحه نمایش های بزرگ 6.5 اینچی با وضوح QHD یا بالاتر مجهز شوند، اما می‌بینیم که این اتفاق رخ داده است.

اما این موارد چه ارتباطی به قابلیت شارژ سریع گوشی های موبایل دارد؟ متاسفانه علیرغم پیشرفت هایی که در انواع زمینه های مختلف سخت افزاری موبایل ها طی چند سال اخیر ایجاد شد، هیچ پیشرفتی در تکنولوژی باتری آن ها به وجود نیامد و این امر سبب شد تا تامین انرژی مورد نیاز اسمارتفون ها به معضلی برای شرکت های سازنده موبایل تبدیل شود. کار به جایی رسید که حتی افزایش ظرفیت باتری گوشی ها از مقادیری مثل 2000 میلی آمپر ساعت به 4000 میلی آمپر ساعت هم نمی‌توانست آنقدرها که باید بازده مطلوبی ارائه کند. بنابراین برای رفع این مشکل ایده تکنولوژی Quick Charge مطرح شد! تکنولوژی مذکور در واقع سعی می‌کند به روش جایگزینی برای افزایش ظرفیت باتری گوشی ها تبدیل شود! یعنی به جای اینکه ظرفیت باتری گوشی افزایش یابد یا تکنولوژی باتری دستگاه دستخوش تغییرات و بهبود شود (که متاسفانه این امر مدت هاست انجام نشده)، سرعت شارژ باتری افزایش یابد.

بدین ترتیب دیگر شارژ کردن باطری گوشی از دید کاربر کلافه کننده به نظر نمی‌رسد و حتی اگر ظرفیت باتری موبایل به قدری باشد که نتواند خیلی خوب انرژی مورد نیاز آن را تامین کند، کاربر گلایه چندانی از بابت این موضوع نمی‌کند چون در چند دقیقه کوتاه دوباره قادر به شارژ کردن باطری گوشی خواهد بود و عملا خالی شدن شارژ باتری از دید وی مثل قبل مهم و حائز اهمیت تلقی نخواهد شد. پس ایده بکارگیری تکنولوژی شارژ سریع گوشی های موبایل برای رفع ضعف قدرت شارژدهی باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری در اسمارتفون ها مطرح شد و خوشبختانه توانست بازده مطلوبی هم داشته باشد. به همین دلیل است که این روزها اغلب اسمارتفون های جدید از قابلیت Quick Charge پشتیبانی می‌کنند.

نحوه عملکرد قابلیت کوییک شارژ

شاید این سوال در ذهن خیلی از شما ایجاد شود که قابلیت شارژ سریع یا همان کوییک شارژ در اسمارتفون ها چطور می‌تواند منجر به افزایش سرعت شارژ شدن باطری شود؟ جزئیات عملکرد تکنولوژی های مختلف شارژ سریع ممکن است کمی متفاوت باشد اما اصول عملکردی همه آن ها یکسان و مشابه خواهد بود و بر روی افزایش شدت جریان خروجی از شارژر یا ورودی به باتری خلاصه می‌شود! اما منظور ما از این مسئله چیست؟ هر آداپتور شارژری دارای یک ولتاژ و شدت جریان خروجی است که مقادیر دقیق آن ها روی آداپتور شارژر و بخشی که با عنوان Output مشخص شده قید می‌شود. به عنوان مثال آداپتور شارژر یک گوشی معمولی که از قابلیت کوییک پشتیبانی نمی‌کند شاید مقادیری مثل ولتاژ 5V و شدت جریان خروجی 1.2A را بر روی خود داشته باشد.

هرچقدر ولتاژ و به ویژه شدت جریان خروجی آداپتور یک شارژ مقدار بیشتری باشد، میزان بار الکتریکی که توسط آن در واحد زمان به باتری گوشی منتقل می‌شود افزایش پیدا می‌کند و این پایه و اساس عملکرد شارژ سریع گوشی های موبایل است. شارژ هایی که این قابلیت را ارائه می‌کنند از ولتاژ و شدت جریان خروجی بالاتری بهره‌مند هستند و بدین ترتیب سرعت شارژ شدن باطری را افزایش می‌دهند. البته موضوع به این سادگی هایی که ما عنوان می‌کنیم هم نیست و افزایش شدت جریان آداپتور و پیاده سازی تکنولوژی کوییک شارژ در هر گوشی موبایل باید با هماهنگی های دقیق و بررسی مسائل خاصی صورت پذیرد و صرفا اینطور نیست که با افزایش شدت جریان خروجی آداپتور شارژ بتوان بدون مشکل و با بهترین کیفیت به شارژ سریع باطری اسمارتفون ها پرداخت. استفاده از شارژر های با شدت جریان بیشتر نسبت به شارژر اصلی گوشی شما می‌تواند سرعت شارژ شدن باطری را افزایش دهد اما برخلاف قابلیت Quick Charge حالت امن و مطمئن را به وجود نمی‌آورد.

شارژ سریع گوشی چیست؟ | صفر تا صد Quick Charge

بنابراین به بیان خیلی ساده و مختصر در تکنولوژی شارژ سریع با افزایش شدت جریان یا ولتاژ خروجی شارژ و ایجاد بستر های مورد نیاز در خود اسمارتفون و باطری دستگاه، امکان شارژ شدن با سرعت بیشتر فراهم می‌شود. اما آیا استفاده از تکنولوژی کوییک شارژ می‌تواند به باتری گوشی آسیب برساند؟ آیا استرس رو باتری در زمانی که بار الکتریکی با حجم بالاتر به آن منتقل می‌شود افزایش پیدا نمی‌کند و این موضوع به باتری آسیب نمی‌زند؟ آیا راهی وجود دارد که هر گوشی معمولی را قادر به پشتیبانی از تکنولوژی شارژ سریع کنیم؟ در ادامه بیشتر در مورد این مسائل صحبت می‌کنیم.

آیا می‌توان تکنولوژی شارژ سریع را در هر گوشی بکار برد؟

اگر با دقت توضیحاتی که تا پیش از این ارائه کردیم را مطالعه کرده باشید، احتمالا پاسخ این سوال را خودتان می‌توانید بدهید! همانگونه که گفتیم برای اینکه یک اسمارتفون از قابلیت کوییک شارژ پشتیبانی کند یا عملا امکان شارژ سریع گوشی فراهم آید می‌بایست علاوه بر تغییراتی که در آداپتور شارژر ایجاد می‌شود در خود گوشی هم بهینه سازی های نرم افزاری و سخت افزاری خاصی صورت پذیرد. بنابراین اینطور نیست که هر گوشی قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی Quick Charge را داشته باشد! حتی اگر شما شارژر گوشی که برای مثال 15 واتی است را به گوشی معمولی وصل کنید که از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی نمی‌کند، شاهد شارژ سریعتر باتری دستگاه نخواهید بود چون آن گوشی از این قابلیت پشتیبانی به عمل نمی‌آورد.

اما صرفا استفاده از آداپتورهای با شدت جریان یا ولتاژ خروجی بیشتر در گوشی های معمولی که از تکنولوژی کوییک شارژ پشتیبانی نمی‌کنند می‌تواند منجر به شارژ سریع تر باتری آن ها شود اما این مسئله در حالتی امن و از پیش تعیین شده صورت نمی‌پذیرد و در دراز مدت می‌تواند به باتری دستگاه آسیب بزند. بارها دیده شده که برخی از کاربران از شارژر های متفاوت و با شدت جریان بیشتر برای شارژ باطری گوشی های موبایل خودشان استفاده می‌کنند و بدین ترتیب زمان شارژ شدن باطری را کاهش می‌دهند که این مسئله عجیب یا غیرممکن نیست، اما در دراز مدت به باتری آسیب می‌رساند و می‌تواند عمر مفید آن را کاهش دهید. توصیه داریم برای آشنایی بیشتر با عمر مفید باتری گوشی های موبایل و روش های مراقبت از باتری گوشی حتما مقاله “11 ترفند برای مراقبت از باتری گوشی موبایل” را مطالعه کنید.

آیا شارژ سریع گوشی در حالت استاندارد به باتری آسیب می‌زند؟

استفاده از شارژر های با شدت جریان بیشتر در مقایسه با شارژر اورجینال گوشی های معمولی می‌تواند به باتری آن ها آسیب برساند اما آیا همین شرایط برای گوشی هایی که از تکنولوژی کوییک شارژ پشتیبانی می‌کنند هم برقرار است؟ یعنی اگر گوشی از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی کند و شارژر فابریک آن مثلا 25 واتی باشد، باتری این گوشی در حین اتصال به شارژر آسیب می‌بیند و عمر مفید آن کمتر می‌شود؟ در حالت کلی خیر! تکنولوژی شارژ سریع به گونه‌ای در گوشی های هوشمند پیاده سازی می‌شود که تعادل کامل مابین کیفیت شارژ، سرعت و عمر باتری را برقرار نماید و آسیبی به باطری موبایل وارد نکند، اما با این حال تجربه نشان داده عموما عمر مفید باتری گوشی هایی که از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند کمی کمتر از عمر مفید باتری گوشی های دیگر خواهد بود.

شارژ سریع گوشی چیست؟ | صفر تا صد Quick Charge

البته اختلال زمانی مابین عمر مفید این دو دسته بسیار ناچیز و به قدری است که می‌توان آن را نادیده گرفت، به همین دلیل ما عقیده داریم شارژ سریع گوشی موبایل با استفاده از شارژر فابریک آن که قابلیت کوییک شارژ را ارائه کرده و توسط برند معتبری ساخته شده است، هیچ مشکلی برای گوشی و باتری آن ایجاد نمی‌کند و شما با خیال راحت می‌توانید از تکنولوژی مورد نظر در گوشی های هوشمند برندهایی مثل سامسونگ، اپل، هوآوی، شیائومی و غیره استفاده کنید. دقت داشته باشید که این حالت فقط زمانی برقرار است که اولا گوشی شما توسط شرکت معتبری ساخته شده باشد و ثانیا شارژر گوشی اورجینال و تولید شده توسط همان شرکت معتبر باشد! در خیلی از مواقع دیده شده که افراد بعد از خراب شدن شارژر اورجینال و فابریک گوشی خودشان یک نمونه شارژ دیگر و مشابه را تهیه کرده‌اند که حتی بنا به ادعای فروشنده کاملا اصل و اورجینال بوده، اما استفاده از آن در مدت زمان کوتاهی باتری گوشی را فاسد کرده است.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید د این مقاله به صحبت در رابطه با شارژ سریع گوشی های هوشمند و تکنولوژی Quick Charge و ماهیت آن پرداختیم. حالا می‌دانید که این تکنولوژی چگونه عمل می‌کند و استفاده از آن در صورتی که با در نظر گرفتن تدابیر و استاندارهای لازم انجام شود، ریسک خراب شدن باتری را به همراه ندارد. امیدواریم از این مطلب اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید.

مطالب مشابه